W 2020 r. w Słupsku (Pomorskie) ma zostać oddane do użytku Centrum Inicjatyw Społecznych i Artystycznych, w którym będzie mieścić się Nowy Teatr im. Witkacego, jedyny teatr dramatyczny w mieście. Powołana 13 lat temu placówka nie ma własnej siedziby.

„To historyczna sprawa. Jesteśmy chyba jedynym teatrem w Polsce, który od wielu lat nie ma swojej siedziby. Korzystamy z gościnności innej instytucji kulturalnej w mieście tj. Polskiej Filharmonii +Sinfonia Baltica+. Po narodzinach w 2004 roku byliśmy takim +dzieckiem bez wyprawki+. Doczekamy się w końcu własnej sceny i to w trudnych czasach, w których teatry w kraju bardziej się zamykają, niż powstają” – powiedział PAP zastępca dyrektora Nowego Teatru im. Witkacego, Przemysław Sternalski.

Budowa nowego teatru w Słupsku to efekt decyzji zarządu województwa pomorskiego, który rozstrzygnął konkursy dla zintegrowanych projektów rewitalizacyjnych, dofinansowanych ze środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. O dotację unijną na budowę Centrum Inicjatyw Społecznych i Artystycznych aplikowały władze Słupska.

Budynek z przeznaczeniem na Nowy Teatr im. Witkacego będzie posiadał scenę z widownią na około 250 miejsc, sale prób i sale warsztatowe, foyer z kawiarnią, pełne zaplecze techniczne, biurowe oraz pokoje aktorskie z tarasami na dachu. Łączna powierzchnia obiektu będzie wynosiła ok. 1800 metrów kwadratowych.

Sternalski wyjaśnił, że budynek teatru powstanie na miejscu starej wozowni. „Z tego obiektu zachowana zostanie część fasady, która będzie wkomponowana w nową bryłę teatru” – dodał.

"Część wyposażenia, będziemy przenosić z obecnego miejsca. Mamy np. sprzęt nagłośnieniowo-oświetleniowy, który wykorzystujemy, gdy gramy poza Słupskiem" - nadmienił.

Sternalski zapowiedział, że oprócz działalności teatralnej, w Centrum Inicjatyw Społecznych i Artystycznych będą prowadzone też zajęcia i warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz seniorów.

Budowa Centrum Inicjatyw Społecznych i Artystycznych w Słupsku będzie kosztowała ok. 13 milionów złotych, z czego dotacja z budżetu Unii Europejskiej wyniesie ok. 5,2 mln zł.

Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku został powołany do życia 26 maja 2004 roku (patrona placówce radni Słupska dodali pięć lat później - PAP). Jest placówką utrzymywaną wyłącznie z pieniędzy samorządu miejskiego. Poprzednikiem Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku był m.in. działający w latach 1958-1976 Bałtycki Teatr Dramatyczny, w kolejnych latach funkcjonował w mieście nad Słupią m.in. Teatr Muzyczny oraz Słupski Teatr Dramatyczny i Orkiestra Kameralna.

Na inaugurację swojej działalności słupski teatr wystawił we wrześniu 2014 r. "Szaloną Lokomotywę" według Stanisława Ignacego Witkiewicza, w reżyserii Jana Peszka i Michała Zadary. Rocznie Nowy Teatr im. Witkacego wystawia ok. 6-8 premier.