Polska premiera musicalu „Jak odnieść sukces w biznesie, zanadto się nie wysilając” Franka Loessera i Abe’a Burrowsa odbędzie się w czwartek w Teatrze Rozrywki w Chorzowie (Śląskie). Reżyseruje Jacek Bończyk.

Prapremiera tej „muzycznej komedii korporacyjnej” odbyła się na Broadwayu w 1961 r. Młodemu, ambitnemu Finchowi, którego w chorzowskim spektaklu zagra Kamil Franczak, wpada w ręce poradnik biznesowy zatytułowany: „Jak odnieść sukces w biznesie, zanadto się nie wysilając”.

Postanawia wcielić w życie zapisane w nim porady. Zamiast ciężkiej pracy i codziennego wysiłku bohater stawia na spryt, brak skrupułów oraz znajomość specyficznych zasad rządzących korporacyjnym światkiem. Finch rozpoczyna wędrówkę na szczyt, zanim jednak pokona przeciwników i zostanie prezesem wielkiej firmy, musi nauczyć się poruszać w świecie rekinów biznesu, korporacyjnych szczurów i seksownych sekretarek.

Frank Loesser, broadwayowski klasyk, kompozytor m.in. przebojowego „Guys and Dolls” rzeczywistość wielkich firm przybliża widzom przede wszystkim poprzez dynamiczne muzyczno-choreograficzne numery, których same tytuły wprowadzają już w specyfikę świata wielkiego biznesu (m.in.: „Sekretarka nie jest zabawką”, „Korporacyjny styl”, „Przerwa na kawę”). Choreografię do broadwayowskiego spektaklu stworzył Bob Fosse, a główną rolę Fincha zagrał Robert Morse, nagrodzony za nią statuetką Tony, czyli amerykańskim teatralnym Oscarem.

Sam musical w 1962 r. zdobył również Tony, jako najlepsze przedstawienie muzyczne roku oraz pięć innych statuetek. Uhonorowano go też Pulitzerem. „Jak odnieść sukces…” wznawiano na Broadwayu jeszcze dwukrotnie, a w ostatniej realizacji, z 2011 r., Fincha zagrał Daniel Radcliffe, któremu światową sławę przyniosła wcześniej rola Harry’ego Pottera. Autorem polskiego przekładu jest Jacek Mikołajczyk, za choreografię odpowiada Jarosław Staniek, za scenografię - Grzegorz Policiński, a kostiumy - Dorota Roqueplo.(PAP)