Ponad 60 spektakli w wykonaniu 20 polskich i zagranicznych zespołów obejrzeć będzie można na rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku XXII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta.

Karolina Pacewicz z Klubu „Plama” Gdańskiego Archipelagu Kultury będącego jednym z organizatorów festiwalu, powiedziała PAP, że wśród spektakli, które mogą wzbudzić duże zainteresowanie publiczności jest m.in. przedstawienie „Mulier” w wykonaniu hiszpańskiego teatru Maduixa. „Występuje w nim pięć aktorek w bardzo nowatorskim tańcu na szczudłach. Spektakl bardzo emocjonalny, naprawdę wart zobaczenia” – podkreśliła Pacewicz.

Jej zdaniem warte polecenia jest także m.in. przedstawienie „Galileo” francuskiego teatru Deus Ex Machina. „Będzie to największe widowisko festiwalu. Największe, jeśli chodzi o użytą scenografię, bo spektakl będzie rozgrywał się kilkanaście nad ziemią” – wyjaśniła Pacewicz dodając, że aktorzy będą występować na platformie podwieszonej na dźwigu.

Także włoski teatr Ondadurto, który przyjedzie do Gdańska ze spektaklem „Cafe Europa”, użyje w nim niecodziennego sposobu prezentacji – akcja przedstawienia będzie rozgrywać się na ruchomych jeżdżących konstrukcjach.

W tegorocznej edycji Fety weźmie udział wiele teatrów, które nie gościły jeszcze w Gdańsku. Znajdą się wśród nich również takie, o których przyjazd organizatorzy imprezy zabiegali już od bardzo dawna. „Będą aktorzy młodego pokolenia, którzy właściwie już należą do czołówki teatru ulicznego w Europie, ale w Polsce jeszcze nie występowali” – powiedziała PAP Pacewicz.

Dodała, że do takich artystów należą np. pochodzący z Portugalii klown Godot, który w Gdańsku zaprezentuje spektakl „Lullaby” oraz Hiszpan - Joan Catala, który pokaże przedstawienie „Pelat” skonstruowane z użyciem rekwizytu w postaci 4-metrowego pala. „O przyjazd obu artystów długo zabiegaliśmy. W przypadku Hiszpana, nasze starania trwały około 3 lata” – powiedziała Pacewicz.

Polskie zespoły reprezentować będą na gdańskim festiwalu m.in. Teatr Pantomimy Mimo ze spektaklem „W niemym kinie”, Teatr Ósmego Dnia z przedstawieniem „Dzieci Rewolucji” oraz Teatr Fuzja, który pokaże sztukę „Blackout” opowiadającą o świecie pozbawionym energii elektrycznej.

Impreza potrwa cztery dni – do niedzieli. Swoje przedstawienia pokaże osiem teatrów z Polski i 12 zespołów z zagranicy, w tym z Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Francji oraz Korei Południowej.

Jak podkreślają organizatorzy, w programie znajdą się zarówno duże widowiska, jak i małe kameralne formy teatralne. „Pojawi się sporo produkcji z dużą dawką humoru, ale nie zabraknie też okazji do wzruszeń i refleksji” – wyjaśniono w informacji przesłanej mediom dodając, że w przewidziano też spektakle adresowane do najmłodszych widzów.

Spektakle tegorocznej Feta prezentowane będą na terenie dwóch gdańskich historycznych dzielnic - Dolnego Miasta i Starego Przedmieścia. Za sceny lub tło do spektakli posłużą tutaj m.in. bastiony będące niegdyś częścią miejskich fortyfikacji, zrewitalizowana ulica Łąkowa oraz okolice Wydziału Rzeźby i Intermediów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Organizatorami imprezy są miasto Gdańsk, Gdański Archipelag Kultury oraz Klub „Plama” Gdańskiego Archipelagu Kultury.