Komedia „Boska!” Petera Quiltera w reżyserii Pawła Szkotaka, opowiadająca o życiu uznawanej za najgorszą śpiewaczkę świata Florence Foster Jenkins, będzie pierwszą premierą w nowym sezon Teatru Polskiego w Bielsku-Białej – podał impresariat sceny.

„To słodko-gorzka komedia o +najgorszej śpiewaczce świata+, która mimo braku talentu i słuchu muzycznego zrobiła międzynarodową karierę i występowała w najsłynniejszych salach koncertowych. Nie przejmowała się krytyką, wierzyła w swój talent i mówiła: +ludzie mogą mówić, że nie umiem śpiewać, ale nikt nigdy nie powie, że nie śpiewałam+. Sceniczna opowieść o tej autentycznej postaci XX-w. kultury pokazuje, że nawet najbardziej szalone marzenia warto realizować” – podał w komunikacie Teatr.

Bielska widownia w roli głównej zobaczy Beatę Olgę Kowalską, która na co dzień występuje w teatrach muzycznych w Łodzi i Warszawie. Zagrają także: Grzegorz Margas, Tomasz Lorek, Marta Gzowska-Sawicka, Wiktoria Węgrzyn, Maria Suprun, Mateusz Wojtasiński, Karol Pruciak, Katarzyna Gocał, i Flaunnette Mafa. Projekt scenografii przygotował Damian Styrna, projekcje – Eliasz Styrna, kostiumy – Anna Chadaj, choreografię – Iwona Runowska. Spektakl wyreżyserował Paweł Szkotak, twórca Teatru Biuro Podróży.

Próby do spektaklu odbyły się jeszcze przed końcem minionego sezonu. Premiera odbędzie się 15 września.

Florence Foster Jenkins urodziła się w latach 60. XIX w. Była sopranistką-amatorką. Choć nie posiadała talentu wokalnego, cieszyła się dużą popularnością. Krótko przed śmiercią w 1944 r. dała nawet recital w Carnegie Hall.

W przyszłym sezonie bielski teatr zamierza wystawić pięć premier.

Bielski teatr powstał w 1890 r. Do końca II wojny światowej działał jako zawodowa scena niemiecka. Obecnie prowadzi go samorząd Bielska-Białej.