Reżyser, dramatopisarz, autor scenariuszy oraz popularnych utworów dla dzieci Maciej Wojtyszko 1 listopada obejmie stanowisko dyrektora ds. artystycznych Teatru Nowego im Kazimierza Dejmka w Łodzi.

"Kazimierz Dejmek to niezwykła postać, legenda tego teatru. Gdy dyrektor Teatru Nowego Krzysztof Dudek zaproponował mi, bym wszedł +w buty+ Dejmka, to była to z początku wielka rozterka i obawa. Potem pomyślałem sobie, że może to już jest ten czas. Mam bardzo dużo uczniów, którzy są wyjątkowo zdolni, odnoszą sukcesy i którym swoją pracą pewnie będę mógł pomóc. Wierzę, że to będzie jakieś nowe otwarcie" - powiedział Wojtyszko w poniedziałek, na konferencji prasowej w łódzkim magistracie.

Nowy dyrektor artystyczny zapowiedział, że jego pierwszą realizacją w "Nowym" będzie sztuka "Fantazja polska". "To sztuka o tym, jak pani Paderewska z panią Wilsonową załatwiły niepodległość Polski. Więcej nie powiem" - zaznaczył.

Na wcześniejszym spotkaniu z zespołem Teatru Nowego Wojtyszko ujawnił, że chciałby wzorować się na Teatrze Narodowym. Jego zdaniem repertuar powinien być pełen szacunku dla literatury, eklektyczny; jednocześnie należy też szukać nowych rzeczy.

"Prowadziłem kiedyś projekt Teatru Telewizji w Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych Teatroteka i miałem szczęście poznać dużo młodych reżyserów i dramaturgów. Mam nadzieję, że to jakoś zaowocuje" - dodał.

Dyrektor Teatru Nowego Krzysztof Dudek przypomniał, że w przyszłym roku scena obchodzić będzie swoje 70-lecie. Z tej okazji jego zespół będzie pracować nad nowym odczytaniem tekstów, nad którymi pochylał się patron teatru Kazimierz Dejmek.

"Od Dejmka można było uczyć się wielu rzeczy - szacunku dla literatury, wiedzy teatralnej, ekspresji teatralnej, która się nie starzeje, bo był on bardzo twórczy w tej dziedzinie. Natomiast sztuki teatralne młodego pokolenia wymagają innej estetyki. Więc jeśli młodzi reżyserzy i autorzy będą coś robić (w Nowym - przyp. PAP) to nie będzie to już Dejmek, który robi Szaniawskiego. Natomiast jeśli będę coś robił sam, to będzie można porównywać, że Wojtyszko zrobił coś tak, jak by to zrobił Dejmek" - podkreślił nowy dyrektor artystyczny Teatru Nowego.

Maciej Wojtyszko jest absolwentem Liceum Technik Teatralnych w Warszawie; ukończył też wydział reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Jako prozaik debiutował w roku 1966. Wydał kilka książek dla dzieci i młodzieży (m.in. "Bromba i inni", "Antycyponek", "Trzynaste pióro Eufemii", "Tajemnica szyfru Marabuta", "Synteza"), na podstawie niektórych z nich powstały animowane seriale telewizyjne. Jest wykładowcą w warszawskiej Akademii Teatralnej, w latach 1990-93 i 1999-2002 był też dziekanem Wydziału Reżyserii tej uczelni; obecnie jest też dziekanem Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich.

Wyreżyserował ponad sto widowisk teatralnych. Ma na koncie liczne, nagradzane realizacje telewizyjne, filmowe i radiowe.