Spektakl "Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej" rozpościera się pomiędzy upadającym mitem a kryzysem cywilizacji - napisała specjalista ds. promocji Teatru Collegium Nobilium w Warszawie Monika Zagawa. Premiera przedstawienia - 27 października.

Scenariusz autorskiego spektaklu Agaty Dudy-Gracz został zainspirowany sztuką "Troilus i Kressyda" Williama Shakespeare'a.

„Spektakl +Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej+ rozpościera się pomiędzy upadającym mitem a kryzysem cywilizacji, przechodząc przez pytanie: czy bogini Fortunie wypada chodzić w płetwach? To spektakl śmieszny albo zupełnie nieśmieszny – wszystko zależy od tego, z czego się śmiejemy..." - poinformowała PAP Monika Zagawa z Teatru Collegium Nobilium w Warszawie.

„Widzowie-turyści wprowadzani są przez Fortunę w sam środek konfliktu Greków i Trojan. Muszą się opowiedzieć po którejś ze stron, bo tu nikt neutralnym pozostać nie może. Będą więc losować: jeśli wyciągną czerwoną kartkę siedzieć / stać będą po stronie Trojan, jeśli niebieską – po stronie Greków. Dwie strony dzieli pas ziemi, gdzie powinien stać mur..., ale nie stoi. Zamiast niego pomiędzy zwaśnionymi narodami rozpięta jest czerwona taśma. Wokół walają się resztki dawnej działalności heroicznej i trochę śmieci.

Reklama

Po lewej – Trojańskiej stronie sceny - siedzą Trojanie. Mają silne poczucie, że są u siebie, ale i tak są spakowani. Na wszelki wypadek. Przedmioty domowego użytku (...) mieszają się z wielką stertą krzeseł, gazetami, sznurami z praniem, zabawkami, którymi kiedyś bawiły się dzieci, oraz ostatnim działającym telewizorem.

Reklama

Po prawej – Greckiej stronie - najeźdźcy przywieźli wszystko, co im wpadło w ręce: mają tu walizki, plecaki, namioty, komplety sztućców, skarby kultury i pamiątki z podróży. Wszystko to oclone i zapakowane, bo nigdy nie wiadomo, co może się przydać.

Widzowie zajmują wylosowane miejsca, witani przez obleganych i oblegających. Mogą też zakupić przekąski i foldery w sklepiku Pazyfae.

Jest trochę jak w Turcji" - czytamy w umieszczonych na stronie Teatru Collegium Nobilium didaskaliach scenariusza spektaklu.

Autorką scenariusza, scenografii i kostiumów oraz reżyserem spektaklu jest Agata Duda-Gracz. Muzykę skomponowali Maja Kleszcz i Wojciech Krzak. Choreografię opracował Tomasz Wesołowski. Za reżyserię świateł odpowiada Katarzyna Łuszczyk.

Występują: Klaudia Kulinicz (Piękna Helena zwana niezamądrą), Konrad Szymański (Złotowłosy Parys i Nieszczęsny Menelaos), prof. Aleksandra Górska (Priam), Kamila Brodacka (Powabna Kressyda), Mateusz Burdach (Nieśmiały Troilus), Szymon Owczarek (Boski Achilles), Jakub Kordas (Chyży Patrokles), Jakub Gąsowski (Wielki Agamemnon i Prawy Eneasz), Marta Sutor (Danae), Katarzyna Gałązka (Tanecznica), Aleksander Kaźmierczak (Hektor Niezrównany), Aleksandra Boroń (Dumna Andromacha), Maja Szopa (Fortuna), Vanessa Aleksander (Pazyfae), Monika Szwajnos (Przebiegły Odyseusz), Marcin Franc (Mężny Ajaks Junior), Karol Biskup (Terystes) i Małgorzata Kozłowska (Kasandra).

Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego kierunku aktorstwo Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.

Premiera - 27 października o godz. 19. Kolejne przedstawienia - 28 i 29 października br.

Agata Duda-Gracz jest reżyserem, laureatką Nagrody im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego za "wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie reżyserii i scenografii". Prapremiera tekstu "Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko..." w jej reżyserii odbyła się 9 marca 2013 r. w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie.