W jego twórczości jest sporo namiętności, pożądania, czułości, wrażliwości, cierpienia. Wszystkie emocje są niezwykle intensywne. Ale dla Almodovara niezwykle ważna jest również kobiecość - powiedziała PAP reżyserka "Almodovaria" Anna Wieczur-Bluszcz. Premiera - w czwartek.

Opowieść o artystce Agrado, która występuje w Cafe Luna, wyreżyserowała Anna Wieczur-Bluszcz. Scenariusz "Almodovarii" na motywach filmów Pedra Almodovara napisała Maria Janicka. Teksty piosenek przygotowała Anna Burzyńska, a za choreografię odpowiada Anna Iberszer.

Po wtorkowej próbie medialnej w rozmowie z PAP reżyserka zaznaczyła, że spektakl jest nie tylko dla tych, którzy znają i cenią kino hiszpańskiego reżysera Pedro Almodovara.

"To prosta historia kobiety/mężczyzny, jego/jej, z którą każdy może się utożsamić. Jeżeli nie dosłownie to przez przeżywanie jej, poczucie, że wszyscy podobnie czujemy, jesteśmy tak samo skonstruowani, bez względu na obszar inności, odmienności. Dlatego myślę, że ta historia o miłości, zrozumieniu swojej inności - opowiedziana przez niezwykłego bohatera/bohaterkę - może być szalenie pociągająca, a z drugiej strony szalenie ważna. Dla mnie taka jest" – powiedziała Anna Wieczur-Bluszcz.

Reżyserka zaznaczyła, że w twórczości reżysera "Wszystko o mojej matce" i "Porozmawiaj z nią" pociągają ją szczególnie dwa aspekty. "Po pierwsze szalenie dużą rozpiętość emocjonalną. W jego twórczości jest sporo namiętności, pożądania, czułości, wrażliwości, cierpienia. Wszystkie emocje są niezwykle intensywne. Ale dla Almodovara niezwykle ważna jest również kobiecość" – stwierdziła.

"Przed ogromnym wyzwaniem stanęła genialna aktorka Anna Sroka-Hryń. W przedstawieniu pokazuje swoje wszechstronne umiejętności, od całej palety emocjonalności po umiejętność śpiewania. To jest niezwykłe wyzwanie aktorskie, bo gra mężczyznę, który jest drag queen" – powiedziała Wieczur-Bluszcz i dodała, że "szalenie ciekawe są tu piętra emocji - kobieta ma stać się mężczyzną, który staje się kobietą". "Mam nadzieję, że widzowie to poczują na scenie i dadzą się wciągnąć w ten świat" - dodała.

"Moja postać w pewnym momencie mówi, że sporo trzeba wydać, by stać się autentycznym. Im bardziej stajesz się autentyczny, tym bardziej przypominasz siebie ze swoich marzeń. Ona jest takim marzeniem o sobie. Najpierw ma na imię Pedro, potem Manuela, a dla publiczności jest Agrado, czyli +rozkoszą+. Agrado, bo czuje przyjemność z bycia z publicznością" - powiedziała Anna Sroka-Hryń o swojej roli.

Aktorka stwierdziła, że to bardzo wymagająca rola, m.in. ze względu na ilość i różnorodność piosenek. "Kobiety z filmów Almodovara, z jednej strony skrywają tajemnice, ale jednocześnie są bardzo prawdziwe i autentyczne. To jest fascynujące, tak jak estetyka kina hiszpańskiego, fakt, że tamtejsi filmowcy pozwalają sobie na więcej, na większy rodzaj ekspresji" – dodała.

Anna Sroka-Hryń jest absolwentką Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie, współzałożycielką Studia Teatralnego Koło. Jest laureatką kilku nagród, m.in. Nagrody Artystycznej "Złota Maska" Marszałka Województwa Śląskiego Janusza Moszyńskiego w kategorii rola wokalno-aktorska za rolę Maureen Johnson w spektaklu "Rent" Jonathana Larsona w reż. Ingmara Villqista (2006) oraz Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury w kategorii Najlepsza Śpiewaczka za rolę Edith Piaf w spektaklu "Edith i Marlen" w reż. Marty Meszaros, (2013).

W spektaklu występuje również kompozytor, pianista Mateusz Dębski z zespołem.

Reżyserka Anna Wieczur-Bluszcz jest absolwentką PWST w Krakowie (wydziału zamiejscowego we Wrocławiu) oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Realizuje słuchowiska w Teatrze Polskiego Radia, w 2012 roku zadebiutowała filmem "Być jak Kazimierz Deyna". Za realizację teatru telewizji "Krzywy domek" otrzymała I Nagrodę za Reżyserię na Festiwalu Teatroteka FEST w Warszawie w 2017 roku, a w 2018 Gold Remi Award na WorldFest-Houston International Independent Film Festival w Houston.

Premiera spektaklu "Almodovaria" odbędzie się 25 kwietnia o godz. 19:30 w Teatrze Polonia w Warszawie. Kolejne przedstawienia między 26, a 30 kwietnia, 17 maja oraz od 14 do 16 czerwca.