Sztuka Aleksandra Fredry w doborowej obsadzie, ze znakomitą rolą Andrzeja Grabowskiego jako Majora – wciągniętego w matrymonialną intrygę dzielnego wojaka, dotąd bardzo zadowolonego ze swego starokawalerskiego stanu. Cały spektakl można obejrzeć online w serwisie Ninateka.pl.

Sztuka Aleksandra hr. Fredry została przeniesiona na ekran przez Krystynę Jandę w związku z obchodami 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Reżyserce udało się zachować dbałość o realia epoki, a jednocześnie nadać historii werwę i dynamikę, które sprawiają, że Fredrowskie Damy i huzary w jej adaptacji ani trochę nie trącą myszką, przeciwnie – doskonale wpisują się we współczesną problematykę równouprawnienia i „walki płci”.

Major (Andrzej Grabowski), doświadczony żołnierz kampanii napoleońskich, wraz z wiernymi druhami zażywa odpoczynku w swoim wiejskim majątku. Przyjaciele czują się swobodnie, bo właśnie odprawili starą klucznicę, ostatnią białogłowę zakłócającą im sielski starokawalerski nastrój. Niestety, niedługo mogą cieszyć się spokojem i oddawać męskim rozrywkom: oto nadciągają damy – siostry Majora ze swoją żeńską świtą. Najstarsza z siostrzyczek, Orgonowa (Krystyna Janda), matka młodej Zosi (Małgorzata Kocik), ma pewien zmyślny plan, który pragnie przedstawić bratu, który dotąd – mimo dojrzałego już wieku – pozostał w kawalerskim stanie. Pojawienie się dam i ujawnione wkrótce matrymonialne projekty błyskawicznie burzą spokój Majora i jego żołnierskiej braci.

Aleksander Fredro (ur. 1793) – komediopisarz, pamiętnikarz, poeta. Autor dramatów, które weszły do kanonu polskiej literatury, m.in.: Pan Jowialski, Śluby panieńskie czyli magnetyzm serca, Zemsta. Pisał również, znane wszystkim do dziś, bajki: Małpa w kąpieli, Paweł i Gaweł, Osiołkowi w żłoby dano czy Zupa na gwoździu. Postaci w jego komediach to cała plejada dowcipnie ukazanych charakterów, głównie przedstawicieli prowincjonalnej szlachty. Pisząc utwory Fredro zwracał uwagę na pewne mechanizmy, obśmiewał ludzkie słabości, ale przede wszystkim dostarczał widzom rozrywki. To podejście, w czasach martyrologicznej twórczości romantyzmu, spotykało się z napastliwa krytyką. Aleksander Fredro jest również autorem pamiętnika Trzy po trzy, który stanowi nieocenione źródło wiedzy o epoce i samym autorze.

Cały spektakl można obejrzeć online w serwisie Ninateka.pl >>>