Teatry mogą wznowić wystawianie sztuk z udziałem publiczności już od 6 czerwca, pod warunkiem zachowania zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Część teatrów rusza, ale jeszcze nie wszystkie sceny decydują się na ten krok. Które spektakle zobaczymy w czerwcu na żywo w teatrach? Oto wybrane propozycje:

W ramach czwartego etapu odmrażania życia gospodarczego i społecznego od 6 czerwca działalność wznowić mogą nie tylko kina, ale także opery, filharmonie oraz teatry. W czasie zamrożenia teatry oferowały widzom wiele wydarzeń online (także przygotowanych specjalnie na tę okazję). Teraz mogą już ponownie organizować pokazy spektakli z udziałem publiczności, ale z zachowaniem szeregu zasad bezpieczeństwa sanitarnego, które dotyczą zarówno widzów, jak i artystów i teatralne zaplecze.

Zgodnie z wytycznymi MKiDN widownia teatru może był zapełniona maksymalnie do połowy dostępnych miejsc (z zachowaniem wolnego miejsca pomiędzy widzami). Obowiązkiem widzów jest zasłanianie nosa i ust. Ministerstwo zaleca także (nie jest to obowiązek) zbieranie od widzów danych osobowych, które mają ułatwić kontakt w przypadku wykrycia zakażenia koronawirusem u osoby, która brała udział w danym spektaklu.

Spełnienie wymogów sanitarnych jest dla teatrów dużym wyzwaniem. O wznowieniu pokazów z udziałem publiczności decydują dyrekcje poszczególnych placówek i robią to bardzo ostrożnie, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno widzom, jak i artystom.

Nieczynny dla widzów w czerwcu pozostaje nadal m.in. Teatr Polski w Poznaniu oraz Teatr Wybrzeże w Gdańsku.

Oto niektóre teatry, które otwierają się już w czerwcu:

Teatr Narodowy w Warszawie

Teatr Narodowy w Warszawie rusza 13 czerwca na dwóch scenach: przy Wierzbowej oraz na scenie Studio. Przy Wierzbowej widzowie zobaczą spektakle: "Jak być kochaną" (13 i 14 czerwca, godz. 19:30), "Garderobiany" (16, 17, 18 czerwca, godz. 19:30), "Dowód na istnienie drugiego" (20 i 21 czerwca, godz. 19:30) oraz sztukę "Hedda Gabler" (23 i 24 czerwca, godz. 19:30). Na scenie Studio odbędą się pokazy: "Twórcy obrazów" (17 i 18 czerwca, godz. 19:00), "Madame de Sade" (20 i 21 czerwca, godz. 19:00), "IRONBOUND. Za torami, za mostem" (24 i 25 czerwca, godz. 19:00) oraz "Tchnienie" (27 i 28 czerwca, godz. 19:00).

Więcej informacji zamieszcza strona teatru: narodowy.pl

Stary Teatr w Krakowie

Stary Teatr w Krakowie w czerwcu nadal oferuje spektakle tylko w formie emisji live na kanale YouTube. W repertuarze m.in. "Freshwater" w reżyserii Olgi Grzelak, a także "Trzy siostry", "Wujaszek Wania" i "Mewa" Antoniego Czechowa w reż. Agnieszki Glińskiej. Od 6 czerwca otwarte dla zwiedzających będzie MICET, czyli Muzeum Interaktywne i Centrum Edukacji Teatralnej (czynne od wtorku do niedzieli, godz. 11-19).

Więcej informacji zamieszcza strona teatru: stary.pl

Teatr Polonia i Och-Teatr

Warszawski Och-Teatr wznowi działanie spektaklem "Upadłe anioły" (12 czerwca o godz. 19:30). W zapowiedzi tej sztuki czytamy, że jest to: "Historia dwóch kobiet, Julii i Jane, które niegdyś zakochały się w czasie wakacji w jednym i tym samym mężczyźnie. Dawne emocje i uczucia odżywają w nich, kiedy po wielu latach dowiadują się, że ich ukochany pojawił się w Londynie. Mimo wielu wahań, obie postanawiają spotkać się z nim, ale wspomnienia sprawiają, że dochodzi między nimi do konfliktu i scen zazdrości.". Z kolei Teatr Polonia zaprasza widzów na "Zapiski z wygnania" (13 czerwca o 19:30), czyli "bardzo osobiste wspomnienia Sabiny Baral, dwudziestoletniej emigrantki roku 1968, która wyjechała razem z rodzicami".

Więcej informacji zamieszcza strona teatru: teatrpolonia.pl

Teatr im. Słowackiego w Krakowie

Powracający do działania krakowski Teatr im. Słowackiego zaprasza widzów na koncert plenerowy pt. "Otwieramy głowy" (19 czerwca o godzinie 20:30, plac św. Ducha 1). Ponadto w czerwcowym repertuarze spektakli granych z udziałem publiczności znajdziemy m.in. koncert "Capella In Theatrum" (7 czerwca, godz. 18:00, Duża Scena), sztukę "Bóg mordu" w reż. Marka Gierszała, "Chorego z urojenia" w reż. Giovanni'ego Pampiglione oraz "Turnus mija, a ja niczyja" w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego.

Więcej informacji zamieszcza strona teatru: teatrwkrakowie.p

Teatr WARSawy

Czerwcowy repertuar Teatru WARSawy otworzy „Kompleks Portnoya” - evergreen, który w tym roku obchodzi już 10 lat. Pokazy z udziałem widzów: 12 i 13 czerwca o godz. 19.00. Kim jest tytułowy Alexander Portnoy? "To żyd i antysemita, seksoholik i onanista, maminsynek i buntownik, szowinista i zastępca komisarza Nowego Jorku ds. równouprawnienia. Bohater spektaklu stara się odnaleźć własną tożsamość, jej czystą i niezapisaną formę - wolną od semickiego wychowania, powinowactwa i przywiązania. Jeszcze nie wie, że to niemożliwe."

Więcej informacji zamieszcza strona teatru: teatrwarsawy.pl

Studio teatrgaleria

Warszawskie Studio teatrgaleria otwiera się na widzów akcją "Open Studios" (22-28 czerwca) - czyli tygodniowym projektem Natalii Korczakowskiej, który jest kontynuacją zainicjowanych w marcu wirtualnych pracowni artystów współpracujących ze Studio. Swoje pracownie w ramach Open Studios otwierają, w wymiarze wirtualnym i fizycznym: reżyser Łukasz Twarkowski, Daniel Wetzel, jeden z założycieli słynnego niemieckiego kolektywu Rimini Protokoll, pianista Marcin Masecki, Zbyszek Bzymek i Andrew Maillet z The Wooster Group w NYC, artysta wizualny i scenograf Michał Korchowiec, śpiewak operowy Szymon Komasa, libański artysta wizualny i reżyser Rabih Mroué oraz ich goście: Mary Komasa i VTSS, jedna z ważniejszych postaci europejskiej undergroundowej sceny klubowej. W programie m.in.: koncerty na dużej scenie, instalacje, projekcje, spotkania z artystami, na żywo i online.

Więcej informacji zamieszcza strona teatru: www.teatrstudio.pl

Teatr Kwadrat w Warszawie

Teatr Kwadrat wznawia pokazy z udziałem publiki od 16 czerwca. Scena Kameralna pozostaje na razie wyłączona. W repertuarze na czerwiec znajdziemy: hit ostatnich miesięcy "Nie książka zdobi człowieka” Seymoura Blickera, "Tydzień, nie dłużej…" Clementa Michela, kultowe już "Szalone nożyczki” Paula Portnera, a także "Kłamstewka” w reżyserii Joe DiPietro.

Więcej informacji zamieszcza strona teatru: teatrkwadrat.pl

Teatr Powszechny w Radomiu

Radomski Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego zaplanował w czerwcu dla widzów dwa spektakle. W dniach 19, 20 i 21 czerwca, o 19.00 publiczność zobaczy pełny humoru i przebojowy „Seks dla opornych”. Natomiast 26, 27 i 28 czerwca, również o 19.00, artyści zapraszają na fantastyczną „Shirley Valentine”.

Więcej informacji zamieszcza strona teatru: www.teatr.radom.pl

Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu

Wrocławski Capitol zaprasza już 14 czerwca na recital Justyny Szafran, podczas którego widownia usłyszy piosenki Agnieszki Osieckiej z muzyką Jerzego Satanowskiego. Cały zespół artystów tego teatru przywita się z publicznością 20 czerwca podczas koncert zatytułowanego "#Wracamy". W programie m.in. piosenki z "Rat Packa”, "Gracjana Pana”, "Mocka. Czarnej burleski”, "Mistrza i Małgorzaty” oraz "Idioty”.

Więcej informacji zamieszcza strona teatru: www.teatr-capitol.plTeatr Polski w Bydgoszczy

Na dużej scenie bydgoskiego Teatru Polskiego widzowie zobaczą w czerwcu dwa kameralne spektakle. Pierwszy z nich to "inna dusza" w reżyserii Michała Siegoczyńskiego, który "bierze na warsztat historię bydgoskiego mordercy". Drugą propozycją jest sztuka pt. "Trump i pole kukurydzy" w reżyserii Pawła Łysaka, który drążąc kwestię zmian klimatycznych, stara się postawić dwa pytania: "Jakie czynniki mogą sprowokować społeczeństwo do wspólnego działania na rzecz dobra planety? Czy jedynym determinantem, który pozwoli przetrwać ludzkości jest strach?".

Więcej informacji zamieszcza strona teatru: www.teatrpolski.pl