Wyprodukowany przez Teatr Żydowski spektakl „Nie ma” w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej jest prawdopodobnie pierwszą premierą internetową – projektem skrojonym na miarę sieci i wykorzystującym w pełni to medium. Cały spektakl jest pomyślany jako struktura interaktywna. Jest konglomeratem kilku równoległych wątków, w które można wchodzić po kolei lub równolegle. Podobnie jak książka Mariusza Szczygła pozwala czytelnikowi przemieszczać się w różnych kierunkach, wielokrotnie powracać do wydarzeń, czytać od końca do początku i odwrotnie, spektakl będzie miał taką strukturę, jaką nada mu widz.

„Nie ma” to spektakl o pamięci, wpisujący się w intymność własnych wspomnień i dotkliwego braku czegoś, co kiedyś było, co mieliśmy, co istniało.

- „Nie ma” spektakl internetowy na podstawie książki Mariusza Szczygla pod tym samym tytułem, jest historią o niepamięci. O tym, że zapamiętać się nie da, bo pamięć jest wybiórcza. Pamięta, co chce. Pamięta inaczej. Czyli nie pamięta. W nakręconych przez nas historiach dotykamy problemu niemożliwości zatrzymania czasu, tego, co minęło, osób, które kochamy; niemożliwości uchwycenia tego co jest, i co już za chwilę będzie przeszłością, bo właśnie się wydarzyło. Co już było. Każdy pamięta inaczej. Zostaje nam ułomny raport pamięci. Opowiadamy historie, żeby dowiedzieć się, kim jesteśmy. Żeby dotrzeć do tego czegoś, czego już nie ma. Do „naszego” nie ma. Historia sióstr Woźnickich, Violi Fischerovej, Jerzego Szczygła i samego Mariusza Szczygła to „ułomne raporty pamięci”, które zapamięta Internet. Bo Internet zapamięta na pewno. To nowoczesna pamięć, która nieubłaganie (potrzebnie, czy niepotrzebnie) rejestruje i zachowuje niemal wszystko. Pamięć Internetu przeciwko naszej niepamięci? – mówi reżyserka i współautorka adaptacji, Agnieszka Lipiec-Wróblewska.

Spektakl „Nie ma” będzie miał też swoją wyjątkową odsłonę na festiwalu Łódź Czterech Kultur we wrześniu 2020 roku. Tam zostanie pokazany w przestrzeni miejskiej. Będzie to symboliczne wyjście na otwartą przestrzeń ze sztuką, po miesiącach pandemicznego zamknięcia w naszych domach.

Sztuka będzie dostępna od 21 sierpnia od godz. 19.00 (premiera on-line) na platformie www.niema.online w cenie 15 PLN (dostęp na 24 godziny). W dniu premiery dostęp bezpłatny od 19.00 do północy.
Spektakl on-line będzie można oglądać na całym świecie, będą dostępne napisy angielskie.

Twórcy:

Scenariusz i reżyseria AGNIESZKA LIPIEC-WRÓBLEWSKA
Scenariusz i scenografia AGNIESZKA ZAWADOWSKA
Reżyseria światła i zdjęcia JACQUELINE SOBISZEWSKI
Opracowanie muzyczne JANEK MIKLASZEWSKI
Choreografia MAGDALENA FEJDASZ, WERONIKA PELCZYŃSKA
Kierowniczka produkcji JUSTYNA PANKIEWICZ
Inspicjentka BEATA SZARADOWSKA
Realizacja dźwięku, postprodukcja TAB MEDIA - PAWEŁ PARZUCHOWSKI
Montaż BLASZANKA STUDIO - ANNA ZUZANNA BŁASZCZYK
Operator kamery MICHAŁ MODLINGER
Projekt i budowa platformy internetowej MB/MH – MARCIN BENEDEK, MAXIMILIAN HERBST

W spektaklu zostały wykorzystane utwory z płyt: IMOW, DROGI, BTWN
Autor: Jacek Sienkiewicz , Wytwórnia: Recognition

Obsada:

Małgorzata Majewska – Viola Fischerova, Ludka Woźnicka, K1
Joanna Przybyłowska – Zofia Woźnicka, Matka, K2
Jerzy Walczak – Ojciec, M1
Marcin Błaszak - Pavel Buksa, M2
Daniel Czacza Antoniewicz –M2
Mariusz Szczygieł (gościnnie).