20 lat temu zespół Rage Against The Machine wydał swój debiutancki album.
Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć galerię
1
Wybuchowy debiut
Najpierw było to jedno z najsłynniejszych reporterskich zdjęć, później stało się jedną z najbardziej rozpoznawalnych okładek muzycznych w historii. Mowa o fotografii buddyjskiego mnicha zrobionej chwilę po tym, jak podpalił się w 1963 roku w Sajgonie na znak protestu przeciwko represyjnej polityce wobec buddystów.
Materiał, który znalazł się na debiucie Rage Against The Machine okraszonym tym zdjęciem, był nie mniej wstrząsający. To 10 ostrych polityczno-społecznych numerów mieszających hardcore z rapem. Główne skrzypce grają tu agresywny wokal Zacka de la Rochy oraz riffy, piski i kakofonie z gitary Toma Morello. Gościnnie na płycie pojawił się gitarzysta Stephen Perkins z Jane;s Addiction i przyszły wokalista Tool Maynard James Keenan.
"Killing in the Name:, "Bullet In The Head", "Know Your Enemy" - m.in. te ikoniczne dla rapcore'u numery znalazły się na "Rage Against The Machine". Później pojawiły się jeszcze trzy albumy grupy. Ostatni aż 12 lat temu i na razie niestety nie ma planów na nowy materiał.
Media
2
Bullet In The Head
Kwintesencja wściekłości i szczerości RATM, jeden z najbardziej gwałtownych numerów grupy. De la Rocha w koszulce z logo firmy Ford zmienionym na "Fuck" śpiewa wywrotowe teksty w stylu "nie ma ucieczki od masowego prania mózgu", "głupcy przestrzegają zasad, kiedy grupa prowadzi" i "stoisz w szeregu, wierzysz w kłamstwa, kłaniasz się flasze". Jak zdradził Morello, nagrali ten klip za jednym podejściem.
Creative Commons / Carlos Ginard
3
Natural Born Killers
Muzyka RATM wielokrotnie zagościła w filmach. Wściekłość ich dźwięków pasowała idealnie do "Urodzonych morderców" Olivera Stone'a. Ich numery można też usłyszeć w "Studentach", "Kruku", "Matriksie" i w filmie "Godzilla". Gitarzysta grupy zagrał w kilku obrazach, m.in. w "Iron Manie" jako strażnik w obozie terrorystów. Wystąpił też w jednym z odcinków serialu "Star Trek", którego jest fanem.
Media
4
Audioslave
W 2000 roku krótka i intensywna kariera RATM upadła. Z powodu różnic co do rozwoju grupy odszedł z niej Zack. Pozostali członkowie RATM wraz z wokalistą grupy Soundgarden Chrisem Cornellem założyli Audioslave. Wydali trzy udane rockowe płyty, po czym w 2007 roku zakończyli działalność. Członkowie RATM spotkali się wtedy ponownie i wyruszyli w trasę. Zapis jednego z jej przystanków znalazł się na DVD w rocznicowym wydaniu "Rage Against The Machine - XX".
Media
5
Che Guevara
RATM, przez wielu nazywany lewackim zespołem, nie ukrywa swoich politycznych przekonań. Fotografują się z koszulkami z Che, ze znaczkami z czerwoną gwiazdą, podobizny Guevary wiszą na ich koncertach, otwarcie krytykują politykę USA, popierają ruch zapatystów. Wielokrotnie byli przez to cenzurowani, przeciwko czemu również protestowali. Na festiwalu Lollapalooza kapelanie wykonała żadnej piosenki. Muzycy stali na scenie nadzy na znak protestu przeciwko cenzurze w muzyce.
Bloomberg / Ty Wright
Powiązane
-
Odrestaurowany koncert The Doors fani obejrzą... na Facebooku Na fanów legendarnej formacji The Doors czeka niezwykły prezent mikołajkowy....
-
Krakowski muzyczny audiomat pojedzie w Polskę
-
20 lat od debiutu zespołu Rage Against The Machine 20 lat temu do sklepów muzycznych trafiła debiutancka płyta zespołu Rage Against The...
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama