Rozpoczyna się długo wyczekiwana XVIII edycja Konkursu Chopinowskiego.

Przesłuchania potrwają od 3 do 20 października. Wręczenie nagród i koncert laureatów odbędzie się 21 października. Zwycięzca otrzyma złoty medal, nagrodę w wysokości 40 tys. euro i… przepustkę do wielkiego świata!

Uroczysta inauguracja nastąpi już w sobotę. Tego dnia w Filharmonii Narodowej odbędzie się koncert, na którym zaprezentowane zostaną utwory Roberta Schumanna, Johanna Sebastiana Bacha i Ludwiga van Beethovena. Wśród wykonawców znajdą się m.in. Yulianna Aveedeva, Kevin Kenner, Philippe Giusiano i Dang Thai Son.

Pierwotnie konkurs miał się odbyć jesienią 2020 roku, ale ze względu na pandemię COVID-19 wydarzenie przesunięto o rok. Zgłoszenia nadesłało ponad 500 pianistów z całego świata. Na podstawie udostępnionych przez nich nagrań jury dopuściła do udziału w eliminacjach
164 osoby. Ostatecznie do eliminacji przystąpiło 151 muzyków.

Do Konkursu zakwalifikowało się 87 pianistów, w tym 22 Chińczyków, 14 Japończyków, 16 Polaków, 7 obywateli Korei Południowej, 6 Włochów, a także reprezentantów Armenii, Chińskiego Tajpej, Kanady, Kuby, Łotwy, Rosji, Hiszpanii, Tajlandii, USA, Wielkiej Brytanii i Wietnamu.