XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina odbędzie się w dniach 2 – 23 października. Wydarzenie zainauguruje nadzwyczajny koncert, w którym udział wezmą gwiazdy światowej pianistyki. Tego dnia w Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpią m.in. Kevin Kenner i Yulianna Avdeeva. W programie znajdą się utwory Roberta Schumanna, Johanna Sebastiana Bacha i Ludwika van Beethovena.

Kwintet fortepianowy Schumanna wykonają Yulianna Avdeeva i Belcea Quartet, Koncert na cztery fortepiany i smyczki Bacha zagrają: Dang Thai Son, Kevin Kenner, Yulianna Avdeeva i Philippe Giusiano wraz z połączonymi dwoma kwartetami smyczkowymi: Belcea i Simply Quartet, z kolei III Koncert fortepianowy Beethovena wykona Seong-Jin Cho i Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki.

Kolejne dni upłyną pod znakiem muzyki Fryderyka Chopina. Przez trzy tygodnie młodzi pianiści z całego świata będą się zmagać o miano najlepszego interpretatora utworów kompozytora. To również prawdziwa uczta dla melomanów, którzy będą mieli okazję śledzić poczynania młodych muzyków transmitowane online, wsłuchując się w dźwięki ulubionych kompozycji.

Do konkursu zakwalifikowano 87 pianistów z całego świata, w tym szesnastu Polaków. Najmłodszy uczestnik ma 17, a najstarszy 31 lat. Zwycięzcę poznamy 20 października. Otrzyma on złoty medal i nagrodę wysokości 40 tys. euro.