Wybitni jazzmani – pianista Leszek Możdżer i perkusista Tomasz Łosowski, który w tym roku obchodzi trzydziestolecie pracy twórczej, zostali odznaczeni przez wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Jak wyjaśniono na stronie resortu kultury, "odznaczenie Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis jest wyrazem podziękowania za dotychczasową działalność twórczą oraz za wspaniałe dokonania na rzecz kultury polskiej".

"Jestem głęboko przekonany, że serdeczne gratulacje i wyrazy najwyższego uznania, wraz z życzeniami satysfakcjonującej realizacji dalszych zamierzeń artystycznych, przekazuję dziś w imieniu nie tylko swoim, ale wszystkich tu obecnych" – powiedział w niedzielę wiceminister kultury Jarosław Sellin, wręczając artystom odznaczenia podczas festiwalu Kartuzy Jazz Bass Day 2021 w Brodnicy Górnej.

Jak przypomniano na stronie MKDNiS, Leszek Możdżer "jest światowego formatu pianistą, kompozytorem i aranżerem, jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, którego kreacje wywołały prawdziwy przełom w postrzeganiu tego gatunku muzycznego, zachwycając całkowicie nowym podejściem, różnorodnością nowatorskich rozwiązań i bogactwem środków wyrazu". "Przeszedł wszystkie szczeble edukacji, zwieńczone dyplomem gdańskiej Akademii Muzycznej. Stworzył swój własny, niezwykle oryginalny język muzyczny, rozpoznawany dziś na całym świecie" - napisano.

Zaznaczono, że "we wczesnych latach swojej działalności był filarem legendarnego zespołu Miłość, a następnie członkiem kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego". "O wyjątkowej pozycji artysty świadczą setki recenzji, entuzjastyczne przyjęcia i oddanie melomanów, wiernie towarzyszących jego wspaniałej karierze" - podkreślono.

"Od momentu nagrodzenia wyróżnieniem indywidualnym podczas Międzynarodowego Konkursu Jazz Juniors w Krakowie w 1992 r., był regularnie wybierany przez czytelników Jazz Forum Pianistą Roku" - przypomniano.

Zaznaczono, że "otrzymał również szereg nagród, m.in.: nagrodę Fryderyka '98 – w kategorii jazzowy muzyk roku, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach w 1994 r., nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Ad Astra w 2001 r.".

W 2004 r. Możdżer został laureatem Paszportu "Polityki" w kategorii Rock-pop-estrada. Otrzymał Wielką Nagrodę Fundacji Kultury (2006) oraz nagrodę Ministerstwa Spraw Zagranicznych za promowanie kultury polskiej za granicą.

"W 2011 r. otrzymał kolejnego Fryderyka, tym razem w kategorii muzyka filmowa za płytę Kaczmarek by Możdżer. W 2012 r. został potrójnym zwycięzcą Jazz Top 2011 w kategoriach Muzyk Roku, Najlepszy Pianista i Album Roku (Komeda)" - czytamy na stronie MKDNiS.

Przypomniano, że wraz ze szwedzkim kontrabasistą Larsem Danielssonem oraz izraelskim perkusistą i wokalistą Zoharem Fresco współtworzy trio jazzowe.

"Nagrał ponad sto albumów płytowych oraz koncertował we wszystkich krajach europejskich, Izraelu, USA, Kazachstanie, Kirgizji, Brazylii, Argentynie, Urugwaju i Kanadzie, z tak wybitnymi muzykami jak Tomasz Stańko, Janusz Muniak, Michał Urbaniak czy Anna Maria Jopek, jak również z zagranicznymi artystami, wśród których znaleźli się, m.in.: David Friesen, Pat Metheny, Buster Williams, Billy Harper, Joe Lovano, David Liebman, Charles Fox, David Gilmour, Marcus Miller, John Scofield czy Eddie Daniels" - napisano na stronie resortu.

Jak zaznaczono, muzyk "od wielu lat współpracuje przy nagraniach muzyki filmowej ze Zbigniewem Preisnerem, ale także z mieszkającym od lat w Los Angeles Janem A. P. Kaczmarkiem dla tak renomowanych światowych wytwórni jak 20th Century Fox oraz MiraMax". "Owocem tej współpracy była m.in. nagrodzona Oscarem muzyka do filmu Finding Neverland" - dodano.

"Na uwagę zasługują również realizacje teatralne – Leszek Możdżer stworzył muzykę do pierwszej w świecie trans-opery według Snu nocy letniej Williama Szekspira, wystawionej na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni (reżyseria: Wojciech Kościelniak), której premiera odbyła się w październiku 2001 r." - czytamy w informacji o artyście.

Od 2011 r. Leszek Możdżer jest dyrektorem artystycznym plenerowego festiwalu muzycznego nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu – Enter Music Festival. W 2013 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Na stronie MKDNiS przypomniano, że Tomasz Łosowski "jest jednym z najlepszych i najbardziej znanych polskich perkusistów". "W ciągu ostatnich trzech dekad współpracował z wieloma znakomitymi artystami polskiej sceny popowej, rockowej i jazzowej. Jest również międzynarodowym edukatorem i autorem pierwszej w Polsce profesjonalnej video-szkoły instruktażowej do nauki gry na bębnach, zwanej Szkołą na perkusję. Od wielu lat prowadzi też warsztaty perkusyjne, zarówno dla perkusistów, jak i dla całych zespołów" - czytamy w informacji o muzyku.

Jak zaznaczono, "swoją działalność artystyczną rozpoczął w 1991 r. od występu z zespołem Kombi, w którym gra do dziś". "Współtworzy jazzowe projekty: Orange Trane, Quartado, Lemańczyk – Łosowski - Łukowski jazz trio" - dodano.

W 2003 r. wydał pierwszą swoją solową płytę pt. "C.V.", na którą skomponował muzykę i zaprosił polskich muzyków z kręgu rocka, popu i jazzu. "W 2015 r. nagrał kolejną solową płytę – tym razem bardziej jazzową – Tomasz Łosowski Acoustic Trio. Do projektu zaprosił Piotra Lemańczyka (kontrabas) oraz saksofonistę Szymona Łukowskiego" - napisano.

"W sierpniu 2016 r. ukazał się album solowy Tomasza Łosowskiego pt. Fusionland”. Płyta od strony stylistycznej była kontynuacją pierwszej płyty solowej pt. C.V., która w 2018 r. według Magazynu Perkusista zajęła ósmą pozycję w kategorii stu najważniejszych perkusyjnych płyt w Polsce" - czytamy o artyście.

Przypomniano, że Łosowski brał także udział w wielu nagraniach jako gość i muzyk sesyjny. "W 1996 r. wraz z basistą Wojtkiem Pilichowskim nagrał album pt. Granat, który uzyskał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk w kategorii album roku – jazz. W 2001 r. na zaproszenie Pilichowskiego ponownie zagrał na albumie pt. Pi. W 2004 r. zagrał na albumie Leszka Możdżera Pub 700" - napisano na stronie resortu kultury.

Jazzman nagrywał ponadto z takimi wykonawcami i grupami muzycznymi, jak: Kapela Przyjaciela, Robert Janson, Renata Dąbkowska, Jacek Gawłowski, Kuba i Maciek Molęda, Marcin Duński, Mikołaj Majkusiak i Marek Biliński.

Zaznaczono, że "w 2004 r. został uhonorowany tytułem Najlepszego Perkusisty Roku w plebiscycie magazynu Gitara i Bas + Bębny, a w 2014 r. nagrodą Eugeniusza w plebiscycie Magazynu Perkusista w kategorii Najlepszy Edukator".

"Autor pierwszej profesjonalnej szkoły na perkusję w Polsce wydanej przez pismo Gitara i Bas + Bębny. W 2015 r. został wyróżniony przez Doma Famularo w amerykańskim czasopiśmie Modern Drummer jako międzynarodowy edukator" - czytamy w informacji.