Obok polskich artystów w Filharmonii Narodowej zagra i zaśpiewa białoruska grupa indie popowa NaviBand oraz chór Harmoń z Łosinki (woj. podlaskie).

Orkiestrę poprowadzą: Adam Sztaba i Zuzanna Falkowska, którzy wraz z Marcinem Mirowskim odpowiedzialni są za aranżację i oprawę muzyczną wydarzenia.

Koncert odbywa się w geście solidarności z naszymi sąsiadami z Białorusi, którzy od sierpnia ubiegłego roku z ogromną determinacją i odwagą, nie zważając na represje i zagrożenia, upominają się o demokrację i wolność, tak jak Polacy ponad 40 lat temu, gdy strajki, protesty i starcia z policją były codziennością polskich obywateli.

Data wydarzenie nie jest przypadkowa.

25 marca to Dzień Wolności Białorusi - święto, nieuznawane przez władze, ale od lat celebrowane przez białoruskich obywateli, którzy w ten sposób demonstrują swoje przywiązanie do wolności.

W programie koncertu znalazły się utwory ikony polskiej sceny muzycznej - Czesława Niemena, który urodził się i wychował na terenach dzisiejszej Białorusi, w nowych aranżacjach. Zabrzmią też utwory zespołu NaviBand, napisane dla wsparcia ubiegłorocznych protestów białoruskiego społeczeństwa, słynne „Mury” Jacka Kaczmarskiego oraz przebój białoruskiej grupy Lyapis Trubetskoy, pt. „Graj”. Koncert, który ze względu na przepisy epidemiczne odbędzie się bez udziału publiczności, można będzie oglądać na żywo, tj. o godz. 20.15 na antenach telewizji publicznej (TVP Kultura, TVP Polonia, Biełsat TV, TVP Wilno) oraz online na Facebooku i kanale na YouTube Narodowego Centrum Kultury. W innym terminie koncertu można będzie wysłuchać w programie Pierwszym i Drugim Polskiego Radia.

- Od początku społecznych protestów na Białorusi leży nam na sercu los jej obywateli, szczególnie twórców i artystów – komentuje Piotr Gliński, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. - W 1980 roku, gdy w Polsce rodziła się Solidarność, i w kolejnych latach, szczególnie podczas stanu wojennego,
w naszej drodze do demokracji świat okazywał nam wsparcie i pomoc, podtrzymywał nadzieję. Solidarność poruszyła lawinę przemian ustrojowych 1989 r. w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Dziś naszą powinnością jest wsparcie demokratycznych i wolnościowych dążeń innych społeczeństw oraz przekazywanie idei Solidarności.

Narodowe Centrum Kultury, które jest organizatorem koncertu, od wielu lat aktywnie działa na rzecz dialogu kultury polskiej z kulturami innych państw Europy Środkowo-Wschodniej: - Wspieramy twórców z krajów ościennych, w tym z Białorusi, którzy są gośćmi cyklicznych wydarzeń NCK, m.in. festiwali Wschód Kultury
i Eufonie, oraz stypendystami zarządzanego przez NCK programu Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pn. Gaude Polonia.
Dlatego po raz drugi organizujemy koncert i akcję wspierającą naszych białoruskich sąsiadów. 12 i 13 września 2020 r., podczas pierwszego koncertu i akcji #LightForBelarus na ponad 170 obiektach publicznych w Polsce pojawiły się historyczne narodowe barwy Białorusi. Liczymy, że już za kilka dni, 25 marca br. białoruskie barwy znów pojawią się w całej Polsce – podkreśla prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Telewizja Polska wspiera wolne i niezależne dziennikarstwo białoruskie. Na co dzień jesteśmy z Białorusinami dzięki TV Biełsat. Bardzo ważne i naturalne jest dla nas współorganizowanie tego koncertu. Pamiętajmy o uwięzionych i skazanych dziennikarkach Biełsatu Kaciarynie Andrejewej i Darii Czulcowej – dodaje Mateusz Matyszkowicz, członek zarządu Telewizji Polskiej SA.

Towarzysząca koncertowi akcja #LightForBelarus, która odbędzie się tego samego dnia, tj. 25 marca br., będzie kolejnym gestem solidarności z Białorusią. Akcja polega na oświetlaniu budynków instytucji kultury oraz innych obiektów publicznych w narodowych barwach flagi Białorusi: biało-czerwono-białej lub innej dostępnej formie ekspozycji historycznych barw Białorusi, np. wywieszeniu w oknach flag. Zachęcamy wszystkich do udziału w tym wydarzeniu.

Organizatorem wydarzenia jest Narodowe Centrum Kultury (NCK) przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Telewizji Polskiej S.A. oraz Filharmonii Narodowej. Transmisja koncertu odbędzie się w dniu wydarzenia na antenach TVP Kultura, TV Biełsat, TVP Polonia, TVP Wilno oraz w internecie.