Jeżeli nie macie jeszcze planów na ostatni weekend października, a do tego jesteście fanami jazzu powinniście wybrać się do Jeleniej Góry. Tam w dniach 24-26.10 odbędzie się 13. edycja Międzynarodowego Krokus Jazz Festiwalu.

Mocne otwarcie zapewni nasz laureat nagrody Grammy Włodek Pawlik ze swoim trio. Jazzman otrzymał nagrodę za płytę „Night In Calisia”. To zapewne jego największy sukces, ale warto pamiętać, że jego kariera zaczęła się już w latach 80. Wielokrotnie występował na prestiżowych festiwalach jazzowych (m.in. North Sea Jazz Festival w Hadze), ale też imprezach poświęconych muzyce poważnej. Jest autorem muzyki filmowej, teatralnej, słuchowisk radiowych i oprawy do baletu współczesnego. Jego tematy muzyczne można znaleźć w filmach „Wrony'” i „Pora umierać” Doroty Kędzierzawskiej, „Rewers” w reżyserii Borysa Lankosza (Złote Lwy na festiwalu filmowym w Gdyni), „Nightwatching” Petera Greenawaya i „Within the whirlwind” Marleen Gorris. W latach 90. rozpoczął współpracę z Randy Breckerem (nagrali doskonały album „Turtles”). Jej apogeum nastąpił w tym roku, za sprawą „Night In Calisia”. Koncert Pawlika polecamy jednak nie tylko tym, którzy już zakochali się w tej płycie.

Drugi dzień festiwalu to już koncert Saskia Laroo Quartet, któremu przewodzi nazywana „Lady Miles Davis” Holenderka z Amsterdamu grająca na trąbce i basie. Wraz z jej kwartetem wystąpi Warren Byrd (instrumenty klawiszowe, fortepian, śpiew).

W niedzielę 26 października ceremonia wręczenia Nagród i statuetki Złotego Krokusa uczestnikom konkursu „Powiew młodego jazzu” oraz koncert saksofonisty Shermana Irby’ego z zespołem.

Przez trzy dni festiwalu działać też będzie scena klubowa w Kwadracie.

Więcej informacji na stronach: www.jck.pl, oraz www.krokusjazzfestiwal.pl