Plejada gwiazd nagrywa dziś w Londynie nową wersję słynnej piosenki "Do They Know It's Christmas". W 1984 roku dochód z nagrania - w wykonaniu ówczesnych gwiazd - wyniósł 8 milionów funtów na pomoc dla głodujących w Etiopii. Bob Geldof namówił ponownie znanych muzyków, aby wystąpili za darmo w akcji Band Aid - tym razem na walkę z epidemią eboli w Zachodniej Afryce.

Obok części pierwotnych wykonawców sprzed 30 lat, w londyńskim studiu Sarm grali dziś między innymi Seal, Elbow, Sinead O'Connor, Ed Sheeran, Emeli Sande, One Direction, Paloma Faith, Rita Ora, Chris Martin z Coldplay i perkusista Queen Roger Taylor. Ruch w studio był wielki. Część artystów nagrała swoje ścieżki w pośpiechu, rano, udając się zaraz potem na inne koncerty i nagrania, inni przybyli z tych samych powodów z opóźnieniem.

Przed nagraniem Bob Geldof powiedział: "To jest tylko piosenka, nagranie, impreza. Następny krok to uczynić z tego fenomen, jak w latach 80. A jedyny sposób, żeby to osiągnąć, to skłonić ludzi, żeby to kupili.''

Reklama

Geldof dodał, że rozmawiał już z brytyjskim kanclerzem skarbu Georgem Osbornem i uzyskał obietnicę zwolnienia nagrania z podatku VAT. Bono z grupy U2 powiedział, że gdyby inne rządy podzielały wartości Wielkiej Brytanii i dotrzywały swoich obietnic ze szczytów G-8, nie stalibyśmy tu dzisiaj.