To opowieść o tolerancji i zrozumieniu innych kultur. Tak o rozpoczynającym się dziś w Warszawie 11. Festiwalu Skrzyżowanie Kultur "Muzyczne Świątynie" mówią jego organizatorzy.

W tym roku na festiwalowej scenie zaprezentują się m.in. gwiazdy etno z Iranu, Nigerii, Mauretanii, Korei Południowej czy Turcji.

Maria Pomianowska, dyrektorka artystyczna festiwalu mówi, że to ludzie, dla których muzyka jest czymś szczególnym, czymś w rodzaju pomostu między światem materialnym a duchowym. "Podczas tej edycji chcieliśmy pokazać takich artystów, którzy chronią najcenniejszego elementu muzyki, jakim jest duchowy aspekt" - tłumaczy Maria Pomianowska

Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady, organizatora festiwalu, dodaje, że tegoroczna edycja będzie rozszerzona o nowe atrakcje. Jednym z przykładów jest cykl koncertów "Kolektyw Europa" będący muzyczną podróżą po Europie Środkowo-Wschodniej. Dzięki temu będzie można się wsłuchać w dźwięki płynące z Ukrainy, Białorusi, Macedonii i Polski. "Przez wiele lat byliśmy zafascynowani kulturą Afryki, Azji i innych dosyć odległych rejonów świata, a mniej mówiliśmy o kulturze naszych sąsiadów. Stąd powołanie do życia tego projektu" - mówi Andrzej Matusiak.

Pierwsze festiwalowe koncerty już dziś w namiocie przed Pałacem Kultury i Nauki. Wystąpią artyści z Iranu Kayhan Kalhor (czyt Kajhan Kalhor) i Alizera Ghrobani (czyt Alireza Gorbani). Początek o 19.00.

Festiwalowi towarzyszyć będą panele dyskusyjne, warsztaty i zabawy dla dzieci. Szczegóły na stronie www.festival.warszawa.pl



Z okazji rozpoczęcia Festiwal Skrzyżowanie Kultur "Muzyczne Świątynie" Pałac Kultury i Nauki przez siedem dni będzie rozświetlony festiwalowymi barwami.