Kiedy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zaczynała swoją działalność, operowaliśmy jeszcze starymi banknotami rodem z PRL-u, a w Warszawie dopiero od pół roku działał pierwszy polski McDonald’s.
Reklama
Inauguracyjny finał WOŚP odbył się 3 stycznia 1993 r. Od początku fundacja i cała akcja silnie związały się z muzyką. Owsiak miał za sobą kilka lat w radiowej Trójce, prowadził m.in. audycję „Brum”, a w telewizji pełen muzyki program „Róbta, co chceta, czyli rockandrollowa jazda bez trzymanki”. Podczas pierwszego finału w telewizyjnym studiu pojawili się m.in. Maryla Rodowicz i Czesław Niemen. Od tamtego czasu podczas każdego finału w wielu miastach Polski odbywają się koncerty miejscowych kapel i ogólnopolskich gwiazd. Nie inaczej będzie w tym roku. Podczas 24. finału 10 stycznia ponad 120 tys. wolontariuszy będzie zbierało pieniądze na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów.
Główny koncert finałowy odbędzie się w stolicy pod PKiN. Występy zaczną się już po godzinie 13. Do 22 zagrają m.in. Afromental, Enej, Sexbomba i specjalny zespół złożony z Urszuli, założyciela zespołu IRA Kuby Płucisza oraz Ani Rusowicz (na zdj.). Cała trójka pojawi się około godz. 19 w projekcie Flower Power, który Rusowicz zaprezentowała na ostatnim Festiwalu Woodstock. Z kolei we Wrocławiu finałowe świętowanie zacznie się już w piątek (8.01). Przez trzy dni zagrają tu m.in. Romantycy Lekkich Obyczajów, Habakuk, Closterkeller, Dr Misio aktora Arkadiusza Jakubika oraz Leszek Cichoński i WrocLove Guitar Band. Inne miasta to m.in. Kraków: Pola Rise, Akurat; Opole: Loka i Bongostan; Poznań: Organek, AudioFeels; Gdańsk: Natalia Nykiel, Jamal. Na koncercie WOŚP nie zabraknie też twórcy hymnu orkiestry Wojciecha Waglewskiego z Voo Voo. Na pewno powstałą w 1998 roku piosenkę będzie można usłyszeć podczas jego koncertu w studiu TVP. Więcej informacji o finale i koncertach na www.wosp.org.pl.