Książki z muzykami w roli głównej poleca Wojtek Przylipiak
ikona lupy />
Dziennik Gazeta Prawna
Bóg gitary. Eric Clapton. Biografia
Paul Scott | przeł. Dobromiła Jankowska | Znak 2016
ikona lupy />
Dziennik Gazeta Prawna
Brytyjski dziennikarz, autor kilku muzycznych biografii pisze o geniuszu gitary, swoim wielkim idolu – Ericu Claptonie. Sporo miejsca wypełniają tu opowieści o jego muzycznej drodze: historie The Yardbirds, Cream, współpraca z Johnem Mayallem, kariera solowa. Niepotrzebnie Scott wplótł w nie dużo momentów o prywatnym życiu Claptona, jego związkach z kobietami, nałogach. Niepotrzebnie też dokłada do tego własne osądy. Mimo to książka jest ciekawą pozycją dla fanów bluesa, rocka, gitarowego grania i samego Claptona.
Lemmy
Mick Wall | przeł. Lesław Haliński | In Rock 2016
ikona lupy />
Dziennik Gazeta Prawna
Autor doskonałych książek o Foo Fighters, Black Sabbath czy Guns N’Roses podjął się zadania chyba najtrudniejszego. Przez kilka dekad był przyjacielem Lemmy’ego Kilmistera, legendarnego lidera Motorhead. Tuż po jego śmierci, pod koniec zeszłego roku, postanowił zmierzyć się z biografią autora „Ace of Spades”. Dużo miejsca poświęca pierwszej dekadzie jego kariery, zespołowi Hawkind, w którym Lemmy zaczynał karierę. Często oddaje przy tym głos samemu Lemmy’emu, cytując jego słowa. Z kolei ostatnia dekada życia Kilmistera to już coraz mniej opowieści o dokonaniach Motorhead, a więcej o walce Lemmy’ego o zdrowie. Przegranej 28 grudnia 2015 roku.
All you need is love. Sceny z życia kontrkultury
Jerzy Jarniewicz | Znak 2016
ikona lupy />
Dziennik Gazeta Prawna
Bob Dylan, Beatlesi, Patti Smith, bitnicy, młodzież kontestująca materializm, konsumpcjonizm – to bohaterowie najnowszej książki poety, tłumacza i krytyka literackiego Jerzego Jarniewicza. Zagłębia się w niej w różne aspekty rewolucji obyczajowej lat 60., dużo miejsca poświęcając muzyce. Jarniewicz pisze nie tylko o „lecie miłości” i genialnych płytach, lecz także o mrocznych odcieniach ówczesnej kontrkultury.
Freddie Mercury i ja
Jim Hutton | przeł. Maciej Pertyński | Wydawnictwo Dolnośląskie 2016
Od śmierci lidera Queen minęło już niemal ćwierć wieku. W tym czasie ukazało się kilka książek o brytyjskiej kapeli i samym Mercurym, chociażby wydana u nas w zeszłym roku „Królewska historia” Marka Blake’a. „Freddie Mercury i ja” jest wyjątkowe, bo napisał ją wieloletni partner muzyka. Siłą rzeczy Hutton skupia się na osobistych relacjach z bohaterem, a nie na jego muzycznej karierze, choć w tle pojawiają się koncerty, płyty, teledyski. Książka jest jednak przede wszystkim opowieścią o prywatnym życiu Freddiego. Życiu, z którego czerpał pełnymi garściami.