Dziewięciu światowej sławy pianistów, dwie orkiestry symfoniczne oraz zespół kameralny wystąpią na V Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Artura Rubinsteina, który rozpocznie się w poniedziałek w Łodzi.

W ramach wydarzenia od 16 do 21 października na scenie m.in. Filharmonii Łódzkiej oraz Częstochowskiej i w Muzeum Miasta Łodzi wystąpią światowej sławy pianiści - Julianna Awdiejewa, Siergiej Babayan, Federico Colli, Kirył Gerstein, Aleksander Korsantia, Paweł Wakarecy, Tomasz Ritter, Jakub Kuszlik i Denis Zhdanow. Przed publicznością pojawi się także Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej im. B. Hubermana, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina oraz zespół kameralny Stradivari Quartet ze Szwajcarii.

Jak podkreślają organizatorzy, wydarzenie jest hołdem składanym wybitnemu polskiemu pianiście pochodzącemu z Łodzi – Arturowi Rubinsteinowi. Honorowymi gośćmi tegorocznej edycji będą córki muzyka - Ewa i Alina, które we wtorek wezmą udział w otwarciu nowej odsłony Galerii Muzyki im. Artura Rubinsteina, znajdującej się w Muzeum M. Łodzi.

W ramach Festiwalu zaplanowano otwarcie pięciu wystaw związanych tematycznie z Arturem Rubinsteinem. Jedna z nich – w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego – będzie prezentacją bibliofilskich eksponatów, związanych z pianistą, m.in. publikacji pochodzących ze zbiorów biblioteki Artura Rubinsteina w Paryżu. Zwiedzający będą mogli obejrzeć autobiografię artysty, biografie, płyty koncertowe, jak również ekslibrisy, fotografie, wycinki prasowe i ulubione lektury Rubinsteina - XIX-wieczne wydania utworów Henryka Sienkiewicza.

W Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zaplanowano wystawę fotograficzną "Artur Rubinstein rodzinnie" i spotkanie przy kawie z córkami artysty. Z kolei w Łódzkim Towarzystwie Fotograficznym prezentowane będą zdjęcia Ryszarda Horowitza, Andrzeja Czaplińskiego i Ewy Rubinstein oraz uczestników konkursu "Piano Łódź".

Festiwal to także projekcje filmów poświęconych pianiście i seminaria mistrzowskie prowadzone w łódzkiej Akademii Muzycznej. Większość wydarzeń odbywać się będzie w Łodzi, ale przewidziano także koncerty i spotkania w Częstochowie, Rawie Mazowieckiej oraz Ożarowie.

Ich organizatorami są Międzynarodowa Fundacja Muzyczna im. Artura Rubinsteina w Łodzi oraz Fundacja Kultury i Biznesu. Festiwal dofinansowano ze środków m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miasta Łodzi i Województwa Łódzkiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.

Uważany za jednego z najwybitniejszych pianistów wszech czasów Artur Rubinstein urodził się 28 stycznia 1887 roku w Łodzi, jako siódme dziecko w żydowskiej rodzinie przedsiębiorcy. W Łodzi artysta pobierał pierwsze lekcje muzyki i występował na dobroczynnych koncertach.

W tym mieście spędził pierwsze dziesięć lat życia. W 1897 r. wysłano go do Berlina, by uczył się muzyki u Henryka Bartha i Józefa Joachima. Debiutował w 1900 r. Koncertował w najważniejszych ośrodkach muzycznych całego świata. Propagował muzykę polską, zwłaszcza Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego, z którym się przyjaźnił. Na stałe nigdy już do Polski nie wrócił, choć nieraz tu występował.

Szczególne znaczenie miał jego koncert w 1975 r., który uświetnił 60-lecie Filharmonii Łódzkiej. Artysta zmarł 20 grudnia 1982 roku w Genewie. W 1984 roku łódzkiej Filharmonii nadano jego imię.

W Muzeum Miasta Łodzi znajduje się bogata kolekcja pamiątek po artyście; są to m.in. fotografie i listy do przyjaciół: Juliana i Ireny Tuwimów, Jarosława Iwaszkiewicza, Karola Szymanowskiego. Można tam też obejrzeć odlew dłoni Artura Rubinsteina wykonany za życia pianisty.