MUZYKA | Koncertowe menu słonecznego czerwca powinno zaspokoić nawet najbardziej wyszukane muzyczne gusta. Na festiwalach, w klubach, w plenerze i na stadionach usłyszeć będzie można szerokie spektrum brzmień i stylów. Nie zabraknie także gwiazd światowego formatu.

Muzyczne otwarcie czerwca przypadnie już w środę, 02.06. W warszawskim klubie Progresja wystąpi tego dnia brytyjska grupa Camel. Zespół gra rock progresywny i zaliczany jest do tzw. sceny Canterbury. Od swych początków w latach 70. grupa przechodziła różne zawirowania i zmiany w składzie muzyków. Jedyną osobą, która nieprzerwanie występuje w zespole od czasu jej założenia, jest jej lider - Andy Latimer. Nazajutrz po występie w Warszawie zespół zagra w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca.

Podczas bydgoskiego festiwalu Drums Fusion gwiazdą sceny będzie fińska grupa Apocalyptica (02.06.). To gratka dla fanów muzyki heavy metalowej, która w przypadku tego bandu łączy się z elementami muzyki poważnej. Grupa powstała 25 lat temu w Helsinkach. Trzy lata po założeniu ukazał się debiutancki album, który zawierał interpretacje utworów z repertuaru Metalliki. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Album w Polsce i Niemczech pokrył się złotem, a w rodzinnej Finlandii zyskał status platynowej. Od tamtej pory zespół dość regularnie nagrywa kolejne albumy studyjne.

W krakowskim Kwadracie (05.06.) oraz warszawskiej Progresji (06.06.) koncertować będzie szwedzka Meshuggah. To propozycja dla lubiący progresywny metal eksplorujący w tekstach tematy przyszłości, chaosu i apokalipsy. Ponad 30-letnia grupa to uznana marka, która ma na swoim koncie szereg wyróżnień i nagród, m.in. Metal Hammer Golden Gods Awards.

Legendarny Lenny Kravitz wystąpi w krakowskiej Tauron Arenie 8 czerwca. Amerykańska gwiazda pierwszy raz wystąpiła w Polsce, koncertując na lotnisku Bemowo w Warszawie w 2004 w ramach trasy koncertowej promującej album Baptism. Krakowski koncert będzie już piątym występem muzyka nad Wisłą.

13 czerwca stołeczny Torwar zapełni się po brzegi fanami charyzmatycznej ikony rocka. Mowa oczywiście o zespole Marilyn Manson, któremu towarzyszyć będzie występ zespołu Stone Sour. Ten drugi zespół wykonuje muzykę, którą można umieścić w nurcie metalu alternatywnego. Pierwszy album studyjny tej formacji - „Stone Sour" z 2002 roku - zyskał w USA status złotej. Kolejny krążek - „Come What(ever) May" z 2006 roku - osiągnął jeszcze więcej; zdobył złoto nie tylko w Stanach, ale także w Kanadzie.

By usłyszeć dobrze znane przeboje Carlosa Santany trzeba zdobyć bilety na jego jedyny koncert w Polsce w ramach trasy koncertowej Divination Tour. Pochodzący z Meksyku gitarzysta wystąpi 15 czerwca podczas Tauron Life Festival Oświęcim. Na festiwalowej scenie usłyszeć będzie można także m.in. Alvaro Solera, Blue Cafe, Vera Jonas, Europe oraz L.U.C.

Heavymetalowa uczta czeka na fanów w krakowskiej Tauron Arenie, gdzie w ramach Impact Festival zagra legendarny Ozzy Osbourne (26.06.). Festiwalowa publika zobaczy ponadto i posłucha m.in. metalcore'owej Bullet For My Valentine oraz Galactic Empire.

W zupełnie inne rejony muzyki zabierze słuchaczy słynna Beyonce oraz towarzyszący jej raper Jay-Z (30 czerwca, Stadion Narodowy). Ich warszawski koncert będzie częścią europejskiej części trasy koncertowej OTR II.