Oprócz "Wygnańca…" do nagrody były nominowane także: "Tam, za kasztanami, jest świat. Paul Celan. Biografia" Anny Arno, "Różewicz. Rekonstrukcja" – Magdaleny Grochowskiej, "Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim" Danuty Gwizdalanki oraz "Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy" Grzegorza Piątka.

Górnośląska Nagroda Literacka "Juliusz" to wyróżnienie ustanowione przez Prezydenta Rybnika. W trzech pierwszych edycjach wyróżniano najlepsze polskie książki, wyłonione spośród publikacji literackich danego roku. Od 2019 roku nagroda jest przyznawana za najlepszą biografię napisaną i wydaną po polsku w roku poprzednim.

Reklama

Wręczenie nagrody za najlepszą wydaną w ubiegłym roku biografię to jedno z głównych wydarzeń trwających w październiku 53. Rybnickich Dni Literatury. Na ich program składają się spektakle, koncerty, wystawy, prezentacje literackie, warsztaty i spotkania autorskie. Doroczne Dni należą do najstarszych w Polsce organizowanych nieprzerwanie wydarzeń poświęconych literaturze. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ sp/