Do połowy stycznia 2021 r. można zgłaszać wydane w 2020 roku książki reporterskie - podejmujące ważne problemy współczesności i pogłębiające wiedzę o świecie innych kultur - do 12. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego - przypomniał stołeczny magistrat.

"Książki do Nagrody mogą zgłaszać - do 15 stycznia 2021 roku - autorzy, tłumacze, wydawcy, a także czytelnicy i czytelniczki. Warunek to publikacja w 2020 roku, "w Polsce i po polsku" - poinformował w środę magistrat, w przesłanym PAP komunikacie.

Jak dodano, jury niedługo rozpocznie pracę, ale tym razem będzie obradować w nieco zmienionym składzie. Katarzyna Surmiak-Domańska, dotychczasowa jurorka, przejmie funkcję przewodniczącego jury (pełnioną wcześniej przez Piotra Mitznera). Natomiast Maria Krawczyk, związana z Nagrodą od 2019 roku, zastąpi Bożenę Dudko w roli sekretarza. Do jury powraca Elżbieta Sawicka. W składzie pozostają Julia Fiedorczuk, William R. Brand i Abel A. Murcia Soriano.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego - ustanowiona 4 stycznia 2010 roku przez Radę m.st. Warszawy - jest przyznawana za najlepsze książki reporterskie podejmujące ważne współczesne problemy i pogłębiające wiedzę o świecie innych kultur. Stanowi również - w zamyśle fundatorów - formę uhonorowania Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza, publicysty oraz poety, który w stolicy mieszkał przez większość swego życia i należy do najczęściej tłumaczonych polskich autorów.

Miasto Stołeczne Warszawa jest organizatorem i fundatorem Nagrody, a patronat honorowy sprawuje Alicja Kapuścińska, żona pisarza. Konkurs współorganizuje redakcja "Gazety Wyborczej". Partnerem Nagrody jest Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego Herodot.