Według międzynarodowej firmy bukmacherskiej Unibet, polski poeta Adam Zagajewski zajmuje ósme miejsce na liście kandydatów do tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W tym rankingu największe szanse na Nobla ma japoński pisarz Haruki Murakami.

Na drugim miejscu jest indyjski pisarz Vijaydan Detha, na trzeciej pozycji sklasyfikowano syryjskiego poetę Adonisa oraz amerykańskiego pisarza Cormaca McCarthy'ego. Kolejne pozycje rankingu stworzonym przez Unibet zajmują: australijski poeta Les Murray, szwedzki poeta Tomas Transtroemer oraz koreański pisarz Chang-Rae Lee.

Adam Zagajewski. Fot. Pawel Ulatowski/Newspix.pl / Newspix / PAWEL ULATOWSKI

W rankingu innej firmy bukmacherskiej, Ladbrokes Adam Zagajewski jest na 22 miejscu. Jak podaje Ladbrokes, największe szanse na otrzymanie literackiego Nobla ma Adonis, następnie Tomas Transtroemer, a także amerykański pisarz Thomas Pynchon. Na tej liście Japończyk Haruki Murakami został sklasyfikowany na ósmym miejscu.

Laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury poznamy w jeden z czwartków października. Na razie tradycyjnie Akademia Szwedzka nie podała jeszcze daty ogłoszenia nazwiska tegorocznego noblisty. Obrady komitetu dokonującego wyboru są tajne, a werdykt utrzymywany w tajemnicy.

Adam Zagajewski od kilku lat zajmuje wysokie pozycje na listach zakładów bukmacherskich. Poeta w lutym 2011 roku w Sztokholmie promował swój zbiór poezji "Anteny w deszczu", wówczas dziennikarka "Expressen" napisała, że "Zagajewski powinien w tym roku otrzymać literackiego Nobla".