Osadzona w realiach Sosnowca sprzed blisko stu lat powieść historyczno-obyczajowa "Korzeniec" autorstwa Zbigniewa Białasa zwyciężyła w śląskim plebiscycie na najlepszą książkę ubiegłego roku - Śląski Wawrzyn Literacki. Wręczenie nagrody odbędzie się we wrześniu w Katowicach.

Nagroda pod nazwą Śląski Wawrzyn Literacki przyznawana jest od 13 lat. Zwycięzcę wybierają spośród nominowanych książek czytelnicy Biblioteki Śląskiej - największej w regionie książnicy.

W tym roku nominowanych w plebiscycie było dziewięć pozycji. Jak podała w czwartek Aneta Satława z biblioteki, książka Zbigniewa Białasa zdobyła najwięcej - ponad 22 proc. głosów.

Pochodzący z Sosnowca autor jest anglistą, profesorem nauk humanistycznych, prozaikiem i tłumaczem. Jego zawierająca wątek sensacyjny powieść zyskała dużą popularność w regionie. W Sosnowcu wymyślono grę miejską w oparciu o jej fabułę, a miejscowy Teatr Zagłębia przygotował sceniczną adaptację powieści.

W zamyśle autora "Korzeniec", którego akcja toczy się w latach 1913-1914, jest pierwszym tomem kronik sosnowieckich. Będący w przygotowaniu tom drugi ma rozgrywać się również w ciągu jednego roku, na przełomie lat 1918 i 1919.

Tytuł "Korzeniec" odnosi się do jednego z bohaterów - Alojzego Korzeńca, a inspiracją do napisania powieści był kafelek umieszczony w posadzce sosnowieckiego domu. Krytycy wskazywali, że prócz galerii charakterystycznych postaci, bohaterem książki jest także samo miasto - Sosnowiec, ukazany jako tygiel kultur w przededniu I wojny światowej.

Oprócz sosnowieckiej powieści do nagrody Śląski Wawrzyn Literacki 2011 nominowano również książki: Adama Zagajewskiego "Lekka przesada", Janusza Szubera "Powiedzieć. Cokolwiek", Andrzeja Franaszka "Miłosz. Biografia", Bogusławy Latawiec "Gdyby czas był ziemią", Tadeusza Konwickiego "W pośpiechu", Marka Bińczyka "Książka twarzy", Aleksandra Fiuta "Z Miłoszem" oraz Radosława Kobierskiego "Drugie ja".

W ubiegłorocznym plebiscycie zwyciężyła książka "Lajerman" Aleksandra Nawareckiego. Lajerman to po śląsku kataryniarz; krytycy określali tę książką jako "świetnie napisaną opowieść o Śląsku" i "śląską książkę o śląskich sprawach".

Śląski Wawrzyn Literacki to inicjatywa działającego przy Bibliotece Śląskiej Klubu Dobrej Książki - grupy miłośników współczesnej literatury. Krytycy literaccy, autorzy, wydawcy, ale również młodzież korzystająca ze zbiorów śląskiej książnicy, raz w miesiącu dyskutują o nominowanych książkach. Zwycięzcę wybierają w plebiscycie wszyscy czytelnicy biblioteki.