Szwedzki pisarz Henning Mankell, twórca popularnej serii powieści kryminalnych, zmaga się z nowotworem. O chorobie autor poinformował na łamach gazety "Göteborgs-Posten", gdzie w najbliższym czasie ukaże się seria artykułów o walce z chorobą.

- Mój lęk jest bardzo głęboki, choć ogólnie rzecz biorąc mam go pod kontrolą - pisze autor we wspomnianym wyżej artykule opisując jednocześnie okoliczności w jakich dowiedział się o chorobie. Przy okazji badania ortopedycznego u pisarza zdiagnozowano guzy w okolicach karku i płuc. Prawdopodobne są również inne przerzuty.

- Na bardzo wczesnym etapie postanowiłem napisać o tym, bo w końcu mówimy tutaj o bólu i cierpieniu, które dotyka wielu ludzi - napisał Mankell. - Zdecydowałem, że napiszę wprost o tej trudnej walce. Ale będę pisał z perspektywy życia, a nie śmierci - dodał. Artykuły ukażą się na łamach gazety "Göteborgs-Posten", z którą autor współpracuje od kilku lat.

Henning Mankell jest znany na świecie jako autor serii powieści kryminalnych, których głównym bohaterem jest Kurt Wallander. Na swoim koncie ma również książki dla dzieci, dramaty i scenariusze telewizyjne.

Mankell nie jest pierwszym autorem, który będzie prowadził kronikę walki z chorobą na łamach prasy. Dziennikarz Christopher Hitchens o swojej chorobie poinformował na łamach "Vanity Fair". Seria artykułów o walce z nowotworem, które publikował na łamach magazynu została wydana pod koniec 2012 roku pod tytułem "Mortality".