W piątek Andrzej Stasiuk odbierze Austriacką Nagrodę Państwową w dziedzinie literatury europejskiej - podał Instytut Książki. Austriacki minister kultury Josef Ostermayer powiedział, że laureat "angażuje się na rzecz demokratycznych wartości".

Nagroda, przyznawana europejskim autorom, którzy zdobyli międzynarodowe uznanie, jest dotowana premią wysokości 25 tys. euro.

Austriacki minister kultury Josef Ostermayer podkreślił, że Stasiuk jest pisarzem, który „zawsze zajmuje stanowisko wobec aktualnych wyzwań politycznych w Polsce i w Europie, który donośnie i elokwentnie angażuje się na rzecz demokratycznych wartości, takich jak różnorodność mediów i opinii w jego ojczyźnie”.

Oficjalna ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się w piątek 29 lipca 2016 r. na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu. Gala odbywa się w ramach trwającego w mieście festiwalu muzyki i teatru. Ceremonię otworzy wystąpienie Thomasa Drozdy, obecnego ministra ds. sztuki i kultury w austriackim rządzie. Laudację na cześć laureata wygłosi znana austriacka pisarka i członek jury nagrody – Evelyn Schlag.

Stasiuk jest kolejnym już Polakiem, który został laureatem tej nagrody. W 1988 r. otrzymał ją Andrzej Szczypiorski, w 1985 r. Stanisław Lem, w 1982 r. Tadeusz Różewicz, w 1972 r. Sławomir Mrożek, a pierwszym laureatem był w 1965 r. Zbigniew Herbert.