Katarzyna Boni, Joanna Fabicka, Radka Franczak, Sylwia Kubryńska i Zośka Papużanka zostały nominowane do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia - ogłoszono w czwartek, pierwszego dnia Warszawskich Targów Książki.

Do nagrody nominowano pięć autorek. Katarzyna Boni otrzymała nominację za reportaż o Japonii "Ganbare! Warsztaty umierania" (Agora), a Joanna Fabicka za powieść "Rutka" (Agora), rozgrywającą się na łódzkich Bałutach. Radka Franczak nominowana jest za książkę "Serce" (Wydawnictwo Marginesy), a Sylwia Kubryńska za powieść "Furia mać!" (Wydawnictwo Czwarta Strona). Listę nominowanych zamyka Zośka Papużanka, wyróżniona za książkę "On" (Znak) o miłości do sprawiającego problemy dziecka.

Gryfia przyznawana jest jedynie pisarkom. Wybrana przez jury - pod przewodnictwem Joanny Laprus-Mikulskiej - najlepsza autorka otrzyma 30 tys. zł. Finał nagrody zaplanowano 1 lipca. Tradycyjnie towarzyszyć jej będzie plener literacki na Jasnych Błoniach w Szczecinie, łączący formę kiermaszu książkowego ze spotkaniami z autorami.

W tym roku nagroda zostanie przyznana po raz szósty. Dotychczasowe laureatki to Magdalena Tulli, Zyta Oryszyn, Małgorzata Rejmer, Ewa Winnicka i Anna Janko. Organizatorem Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia jest "Kurier Szczeciński".