Książki Wiesława Myśliwskiego, Olgi Tokarczuk, Jarosława Marka Rymkiewicz znalazły się w katalogu New Books from Poland, przygotowanym przez Instytut Książki na 70. Międzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie. Instytut z okazji 100-lecia niepodległości Polski przygotował także katalog historyczny.

W dniach 10-14 października odbędą się 70. Międzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie (Frankfurter Buchmesse), największe na świecie spotkanie i święto branży wydawniczej. W tym roku gościem honorowym wydarzenia jest Gruzja.

Jak co roku Instytut Książki przygotował na frankfurckie targi katalog książek "New Books From Poland" prezentujący najciekawsze, zdaniem krytyków, nowości książkowe z ubiegłego i tego roku.

Dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski mówiąc we wtorek o procesie doboru książek, zaznaczył, że praca nad katalogiem "nie odbiegała od modelu, który został przez lata wypracowany przez Instytut". "Ona o tyle się różniła, że spektrum osób zaproszonych do typowania książek było zdecydowanie szersze i obejmowało zarówno krytyków literackich, dziennikarzy, pracowników uniwersyteckich, osoby liczące się w opinii publicznej, jak i artystów" - wyjaśnił. "Używając klasyfikacji politycznej, były to osoby od lewa do prawa" - podkreślił Jaworski. Dodał, że Instytut Książki zwrócił się do ponad 20 osób z prośbą o wskazanie swoich typów literackich.

Dyrektor Instytutu zwrócił uwagę, że decyzje co do ostatecznej wersji katalogu musiały zapaść już do połowy lipca. "Wiedzieliśmy o niektórych pozycjach książkowych, że one mają się ukazać. Nawet udało nam się ściągnąć nie do końca zredagowane książki np. Wiesława Myśliwskiego", ale - jak kontynuował Jaworski - Instytut nie miał wiedzy o wszystkich książkach, które mają się ukazać, a być może zostałyby one uwzględnione w katalogu. Dodał, że każda z osób, które pracowały nad tym wyborem "pewnie wprowadziłaby do niego drobne poprawki".

Jaworski podkreślił, że Instytutowi Książki zależało na "poszerzeniu w katalogu spektrum zarówno gatunkowego, tematycznego, jak i autorów".

"W ten sposób próbujemy pokazać bogactwo polskiej literatury, różnorodność tematów, różnorodność osób. Proszę zwrócić uwagę, że wyciągnęliśmy kilka osób trochę z niebytu, a to jest kawał bardzo dobrej literatury" - wskazał.

Na pytanie PAP, czy nie obawia się zarzutów, że katalog prezentuje tylko część środowiska literackiego, odpowiedział: "Mówienie o jakiejś prawicowości czy lewicowości jest absurdalne i wynika z tych podziałów, które zostały uczynione i przez niektórych ludzi są świadomie petryfikowane. Ja się po prostu na to nie godzę, a to, że będziemy chłostani ze wszystkich stron, mamy tego świadomość" - dodał.

Zastępca dyrektora Instytutu Książki dr hab. Krzysztof Koehler dodał, że przygotowywanie katalogu jest "trochę niewdzięcznym zadaniem", bo zawsze jest poczucie, że czegoś w nim brakuje. "Staramy się, żeby on odzwierciedlał dynamikę tego, co ciekawe na rynku polskim" - wskazał Koehler.

Zwrócił uwagę, że w zestawieniu sporo miejsca poświęcono biografiom, ponieważ "być może siłą polskiego życia literackiego jest biografistyki". Zdaniem Instytutu w tym gatunku ukazało się w ostatnim czasie wiele ważnych tytułów poświęconych postaciom cenionym na całym świecie - Zbigniewowi Herbertowi, Witoldowi Gombrowiczowi, Stanisławowi Lemowi, Krzysztofowi Komedzie, Irenie Sendlerowej czy Wandzie Rutkiewicz.

W ocenie zastępcy dyrektora IK w tym roku na polskim rynku ukazało się także wiele "wybitnych dzieł", jeżeli chodzi o opowiadania. "Począwszy od Olgi Tokarczuk, a skończywszy na Pawle Sołtysie, gdzie mamy do czynienia z być może pewną szkołą polskiej noweli". "Pokazujemy, że polska literatura stoi nowelami" - podkreślił Koehler.

W katalogu głównym znalazło się 27 propozycji książkowych; są tam reprezentanci takich gatunków literackich jak: science-fiction/fantasy, powieść współczesna, opowiadanie, powieść historyczna, kryminał, reportaż, biografia, esej religijny, filozoficzny i polityczny, a także poezja i dramat. Po raz pierwszy do wyboru włączono komiks ("Bradl" Tobiasza Piątkowskiego i Marka Oleksickiego).

Na kartach katalogu pojawiają się m.in. dzieła Wiesława Myśliwskiego ("Ucho Igielne"), Jarosława Marka Rymkiewicza ("Metempsychoza. Druga księga oktostychów"), Marka Nowakowskiego ("Książę Nocy. Najlepsze opowiadania"), odnoszącej międzynarodowe sukcesy, laureatki Nagrody Bookera Olgi Tokarczuk ("Opowiadania bizarne"), książka Doroty Masłowskiej ("Inni ludzie"), czy powieści debiutantów Martyny Bundy ("Nieczułość") i Pawła Sołtysa ("Mikrotyki").

W zestawieniu znalazły się także książka Waldemara Bawołka ("Echo słońca"), który wprowadza czytelnika w świat małomiasteczkowej społeczności, Zyty Rudzkiej ("Krótka wymiana ognia"), która dotyka kwestii starzenia się, oraz ks. Roberta Skrzypczaka ("Miłość warta obrączek. Jak zbudować małżeństwo na całe życie"), która skupia się na analizie problematyki trwałości małżeństw.

W wyborze są również pozycje skierowane do osób zainteresowanych światami futurystycznymi i alternatywnymi - utwór Rafała Kosika ("Różaniec") oraz antologia "Inne światy".

Na liście książek zawartych w katalogu "New Books From Poland" są także eseje na temat współczesności – Bronisława Wildsteina ("O kulturze i rewolucji") i Marka Cichockiego ("Północ i Południe").

W związku z przypadającym w 2018 r. 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości Instytut Książki przygotował dodatkowo katalog historyczny pt. "Poland – History. Worth knowing", opatrzony – napisanym specjalnie na potrzeby tego wydawnictwa – wprowadzeniem autorstwa prof. Andrzeja Nowaka "Poland’s memory of independence".

"Doszliśmy do wniosku, że w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości warto zachęcić wydawców zagranicznych do większego zainteresowania książkami poświęconymi historii Polski, w różnych ujęciach. (...)Przyjęliśmy, że nasz odbiorca docelowy niewiele wie o historii Polski, dlatego musimy odwołać się do pozycji, które w sposób najbardziej przystępny o historii Polski, o historii odzyskania niepodległości i o osobach, które na tej drodze odegrały najważniejszą rolę, opowiadają" - powiedział Mateusz Adamski, główny specjalista Instytutu Książki ds. współpracy z zagranicą.

"Jesteśmy przekonani, że nie można polubić i zrozumieć dzisiejszej Polski bez poznania jej bogatej, złożonej przeszłości. Książka jest najlepszym przekaźnikiem takiej wiedzy i drogą do takiego poznania stąd ten wybór książkowy" - podkreślił Adamski.

Katalog historyczny obejmuje 15 pozycji książkowych, prezentujących najważniejsze wydarzenia z naszych dziejów. Zestawienie, jak poinformował Instytut Książki, "ukazuje polską historię w ujęciu przekrojowym, od powstania państwa polskiego do czasów współczesnych, znalazły się w nim jednak także pozycje przybliżające wydarzenia i postaci, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości, a także biografie wielkich Polaków, którzy wywarli znaczący wpływ na losy Polski i świata w ostatnim stuleciu".

Dodatkowo na targach we Frankfurcie prezentowane będą katalogi - "The Polish Book Market", będący analizą rynku wydawniczego w Polsce oraz katalog literatury dziecięcej "Polish Books for Children&Young Adults". "Taki katalog chcemy robić co roku na targi w Bolonii" - poinformowała dyrektor Instytutu.

Instytut Książki jest organizatorem polskiego stoiska na 70. Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie. Frankfurter Buchmesse to najważniejsze targi wydawnicze na świecie. Łącznie bierze w nich udział blisko 7 tys. 300 wystawców ze 102 krajów, a także niespełna 300 tys. odwiedzających.