Czym jest wolność i jak podążać własną ścieżką? Pod koniec XIX wieku niewiele kobiet się nad tym zastanawia, jednak Marmee March uczy tej postawy swoje córki. Meg, Jo, Beth i Amy - cztery siostry o wyrazistych charakterach, mimo trwającej wojny secesyjnej, nieobecności ojca i wielu trudności dzielą się z innymi entuzjazmem i miłością do życia.
Media / Ajlona

Od powstania „Małych kobietek” minęło sto pięćdziesiąt lat, a jednak ponadczasowa powieść niezmiennie inspiruje kolejne pokolenia; to historia o dorastaniu, buncie przeciw społecznym oczekiwaniom, zwłaszcza wobec kobiet, i balansowaniu pomiędzy potrzebą niezależności a miłością.

„Małe kobietki” są od małych spraw? Czyżby? Ten tytuł jest bardzo zaczepny. Mężczyźni, którzy tworzą wielką historię, muszą polegać na kobietach, które zajmują się codziennymi, ale nie mniej ważnymi sprawami.

Reklama

Powieść Alcott jest idealna dla dziewcząt w okresie dojrzewania, które potrzebują wzorców - pokazuje, że niezależnie od tego, gdzie jesteś, możesz wziąć sprawy w swoje ręce, podążać za marzeniami. Ta historia, mimo że opisana tak dawno, nadal jest aktualna i inspirująca dla kolejnego pokolenia dziewczyn i kobiet – mówi Joanna Bażyńska, prezes wydawnictwa Poradnia K.

Bohaterowie książki ożywają w najnowszej filmowej adaptacji powieści według scenariusza i w reżyserii nominowanej do Oscara Grety Gerwig W superprodukcji zobaczymy: Meryl Streep, Emmę Watson, Laurę Dern, Saoirse Ronan i Timothée Chalameta. Film otrzymał aż sześć nominacji do Oscara.

Oryginalny album towarzyszący filmowi to niezbędnik każdego fana i zaproszenie za kulisy tej superprodukcji: przewodnik po planie filmowym zawierający wywiady przeprowadzone z członkami obsady i ekipy produkcyjnej, zdjęcia miejsc, w których kręcono poszczególne sceny, przepisy rodem z dziewiętnastowiecznej Nowej Anglii, a także migawki przedstawiające przygotowania aktorów do swoich ról i prezentacje rekwizytów.

Zobacz zwiastun filmu:

Louisa May Alcott ‒ żyjąca w latach 1832-1888 amerykańska pisarka, jedna z pionierek feminizmu, której światową sławę przyniosły Małe kobietki. Powieść, raz pierwszy wydana w dwóch tomach w latach 60. dziewiętnastego wieku, oparta jest na biografii autorki i jej sióstr i dotyczy lat spędzonych w Concord
w stanie Massachusetts.

„Małe kobietki” i „Dobre żony” Louisy May Alcott
Tłumaczenie: Ludmiła Melchior- Yahil
ORYGINALNY PRZEWODNIK PO FILMIE
Tłumaczenie: Dorota Pomadowska