FESTIWAL | W bożonarodzeniowy nastrój z muzyką mistrzów hiszpańskiego baroku wprowadzi na inaugurację festiwalu Actus Humanus w Gdańsku zespół Al Ayre Espanol. Od ponad ćwierć wieku z powodzeniem grają w całej Europie średniowieczny repertuar, nagrywając przy okazji płyty, które zbierają potem zasłużone nagrody. Ich muzyka zabrzmi w najbliższy poniedziałek w Centrum św. Jana. Z kolei zwieńczeniem tegorocznej edycji imprezy będzie występ Armonia Atenea pod kierownictwem George’a Petrou. Wraz z nimi trudne dzieła Johanna Adolpha Hassego wykona kontratenor Max Emanuel Cenčic.
Bardzo ciekawy koncert zapowiada się 5.12. Tenorowi Paulowi Agnew towarzyszyć będzie wtedy wybitny amerykański lutnista, laureat nagród Grammy Paul O’Dette. Wykonają utwory renesansowego mistrza lutni, Brytyjczyka Johna Dowlanda. Dziesięć lat temu płytę z interpretacjami jego utworów nagrał Sting. Agnew wystąpi także dwa dni później, wraz z Les Arts Florissants wykona utwory Claudia Monteverdiego.
Na gdański festiwal powracają muzycy z grającej na historycznych instrumentach orkiestry Akademie für Alte Musik Berlin. 10.12 dadzą koncert złożony z kompozycji Mozartów, słynniejszego syna, ale też jego ojca Leopolda. Organizatorzy piszą o nim: „Znany był w swoich czasach jako utalentowany kompozytor symfonii, serenad, koncertów na trąbkę, utworów kameralnych i klawesynowych, mszy i innych utworów religijnych oraz jako autor fundamentalnego podręcznika gry skrzypcowej. W swoich utworach często wykorzystywał element ilustracyjny, wprowadzając do partytury nietypowe brzmienia”.
Na pewno warto też wpisać w kalendarz występ istniejącego już niemal 40 lat zespołu Ensemble Gilles Binchois. Pod dyrekcją założyciela Dominique’a Vellarda wykonają dzieła z badanego przez wiele lat przez samego Vellarda manuskryptu z Le Puy z zapiskami dzieł ze średniowiecza.
Więcej o koncertach w duchu świąt Bożego Narodzenia na stronie actushumanus.com.
Actus Humanus | Gdańsk, 5-11.12