Koncertami włoskiego pianisty Federico Albanese oraz wokalistki Krystyny Stańko z zespołem rozpocznie się w piątek w Gdańsku Festiwal Jazz Jantar 2016. W jego trakcie kilku wykonawców wystąpi po raz pierwszy w Polsce. Festiwal zakończy się 13 listopada.

"To będzie 15. edycja Festiwalu Jazz Jantar w nowej siedzibie Klubu Żak we Wrzeszczu, choć sam festiwal istnieje – z przerwami – od 1976 roku. Poprzednie jego edycje były zdominowane przez artystów europejskich. Tegoroczny festiwal niewątpliwie będzie należeć do sceny amerykańskiej i brytyjskiej, frapująco zapowiadają się również koncerty artystów z Bliskiego Wschodu" – poinformowała dyrektor studenckiego Klubu Żak Magdalena Renk-Grabowska.

Przypomniała, że w 2014 i 2015 r. w głosowaniu czytelników magazynu Jazz Forum Festiwal, Jazz Jantar został zaliczony do trzech najważniejszych festiwali jazzowych w Polsce.

Zgodnie z dotychczasową tradycją program Festiwalu Jazz Jantar podzielony jest na bloki tematyczne.

Reklama

Blok Middle-East.NOW jest dedykowany krajom Bliskiego Wschodu i artystom pochodzącym z tego rejonu świata. Po raz pierwszy przed polską publicznością wystąpi Karkhana. Turecko-libańsko-egipsko-amerykańska formacja wykorzystuje tradycję muzyki bliskowschodniej, stosując przy tym współczesną improwizację.

Zespół Wormholes Electric to trio z Libanu, które na scenie tworzy muzykę bazującą na brzmieniu basu i gitary elektrycznej oraz malowanych na żywo wizualizacji. Zespół ten zagra po raz pierwszy w Polsce.

Reklama

Kolejną grupą, która zadebiutuje w Polsce będzie brytyjski Renegade Brass Band, który wykorzystuje osiem instrumentów dętych, dwie perkusje, a całość wspiera DJ oraz raper. Grupie udało się stworzyć oryginalne połączenie jazzu, funku oraz hip-hopu.

W trakcie Jazz Jantar raz pierwszy przed widownią w naszym kraju zaprezentuje się także Poppy Ackroyd z Wielkiej Brytanii. Londyńska kompozytorka ma klasyczne wykształcenie na fortepianie oraz skrzypcach, które do dziś pozostają głównymi instrumentami w jej twórczości. Dla ich pełniejszego wykorzystania artystka korzysta także z tworzonych podczas koncertów loopów, syntetycznych efektów i sampli, a całość inspirowana jest jednocześnie jazzem, nową muzyką oraz współczesną elektroniką.

W Gdańsku wystąpi też m.in. kwartet Horse Lords z Nowego Jorku mieszający elementy jazzu z rockową awangardą. Z USA przyjedzie też pianista Jason Moran. Talent przejawił jako artystyczny dyrektor do spraw jazzu w waszyngtońskim Kennedy Center, komponując muzykę do jazdy na deskorolce, a także występując w przeróżnych składach oraz solo.

Podczas Jazz Jantar zagra również Mary Halvorson. Ta amerykańska gitarzystka występowała w Polsce już wielokrotnie z różnymi muzykami, ale w Klubie Żak wystąpi po raz pierwszy solo.

Materiał z nowej płyty "In the Movement" zagra trio: Jack DeJohnette, Matthew Garrisoni i Ravi Coltrane (USA). Album znalazł się na trzecim miejscu notowania "The Best Jazz Albums of 2016" brytyjskiego "Observera". Ten sam magazyn najwyżej, na pierwszej pozycji, umieścił płytę "Arclight" amerykańskiego gitarzysty Juliana Lage, który do Gdańska przyjedzie ze swoją formacją Julian Lage Trio.

Festiwal Jazz Jantar to najstarszy na Wybrzeżu i jeden z najstarszych w Polsce festiwali jazzowych. Od kilku lat jest projektem całorocznym. W lutym, marcu i maju tego roku odbyło się 16 koncertów.