Piąty Przegląd Kina Prawniczego, podczas którego prezentowane są filmy poruszające tematykę sądową, rozpocznie się w piątek w Warszawie. W stołecznym Kinie Muranów do niedzieli będzie można obejrzeć siedem filmów pokazujących m.in. pracę sądów i adwokatów.

"Serdecznie zapraszam adwokatów, aplikantów adwokackich, ale także wszystkich widzów, dla których kino z adwokatem w roli głównej jest nie tylko źródłem rozrywki, ale także czerpaniem wiedzy na temat tego zawodu. Pamiętajmy, że obraz przemawia bardziej niż tysiąc słów" - napisała adwokatka Anisa Gnacikowska, pomysłodawczyni i organizatorka Przeglądu.

Przegląd - organizowany pod auspicjami Naczelnej Rady Adwokackiej - zostanie zainaugurowany w piątek wieczorem zamkniętym pokazem filmu "Most szpiegów" (reż. Steven Spielberg; 2015). Pokaz otworzy gala z udziałem zaproszonych gości.

W sobotę 15 października zaprezentowane zostaną obrazy: "Chicago" (reż. Rob Marshall; 2002), "Ława przysięgłych" (reż. Gary Fleder; 2003) oraz "Amistad" (reż. Steven Spielberg; 1997). Z kolei w niedzielę 16 października będzie można zobaczyć filmy: "Świadek oskarżenia" (reż. Billy Wilder; 1957), "Ludzie honoru" (reż. Rob Reiner; 1992) oraz "Erin Brockovich" (reż. Steven Soderbergh; 2000).

Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny, trzeba jednak wcześniej odebrać w kasie kina wejściówki.

Jak ocenili organizatorzy, cztery poprzednie edycje przeglądu organizowanego pod hasłem "Adwokat w roli głównej" były sukcesem frekwencyjnym. "Pokazywane na Przeglądzie filmy z gatunku dramat sądowy cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem kinomanów" - dodali. Zaznaczyli, że są wśród nich tytuły, które weszły do klasyki polskiego i światowego kina, ale też nowe dzieła, które trafiły do kin w ostatnich kilkunastu miesiącach.