Premierowym spektaklem "Schron" francuskiego poety i pisarza urodzonego w Urugwaju Jules’a Superwiella zainauguruje 3 września nowy sezon artystyczny Teatr Logos w Łodzi. Reżyserem przedstawienia jest Bogusław Kierc.

Jak poinformował w poniedziałek PAP reprezentujący teatr Lech W. Leszczyński przedstawienie zostało "ułożone z wierszy Superwiella". Zdanie z jednego z nich - "ptak przez szybę wybitą wleciał do pokoju jak do schronu pełnego nadzwyczajnych dziwów" - stanowi motto spektaklu.

Sztuka opowiada o grupie osób, które znalazły się zamknięte w schronie. "Do schronu zabiera się własne życie, życie innych, nie tylko bliskich, ale i to, co jest niezbędne do przeżycia, to, co nadaje życiu sens. W takiej sytuacji są bohaterowie sztuki" - mówi reżyser przedstawienia.

W rozmowie z PAP przyznał, że sięgnął po wiersze Superwiella z dwóch powodów. Po pierwsze "odnajduje w nich swoje prywatne upodobania". Po drugie - uświadamiają człowiekowi, co w obecniej rzeczywistości jest ważne i pilne. Odniósł się do słów papieża Franciszka, który wielokrotnie mówił o trzeciej wojnie światowej, dziejącej się obecnie w wielu, odległych od siebie, częściach globu. "Fronty tej wojny są oddalone od nas, ale ludzkie istnienia, które ta wojna pochłania, albo – w różnym stopniu przekształca psychicznie i fizycznie – nie są statystyczną abstrakcją" - powiedział.

Spektakl, który opowiada o decyzjach i wyborach osób złączonych nagle wspólnym losem ma - zdaniem reżysera - posłużyć do refleksji, rachunku sumienia.

Premierę "Schronu" zaplanowano na sobotę 3 września. Przedstawienie będzie grane we wrześniu jeszcze kilka razy. We wtorek 20 września będzie dwutysięcznym spektaklem, jaki zagrano na deskach teatru od początku jego funkcjonowania.

Teatr Logos rozpoczął swoją działalność w listopadzie 1987 r. Wielokrotnie gościł za granicą m.in. w Niemczech, Anglii, Walii, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Włoszech, Francji, Hiszpanii, na Białorusi, Łotwie, Litwie, Ukrainie, Węgrzech, w Stanach Zjednoczonych i na Słowacji. Dyrektorem Teatru Logos jest duszpasterz środowisk twórczych w Łodzi ks. Waldemar Sondka.

Kościół Środowisk Twórczych i teatr tworzą Europejskie Centrum Kultury Logos w Łodzi. Odbywają się tam nie tylko spektakle teatralne, ale różne inne imprezy kulturalne, m.in. ma tu miejsce część festiwalowych imprez. Centrum posiada też własną galerię.