W dniach 8, 9, 10 stycznia 2016 odbędzie się pierwsza odsłona II edycji projektu Scena Tańca Studio, realizowanego przez Teatr Studio i Instytut Muzyki i Tańca. Podczas tej odsłony zobaczymy m.in. Wrocławski Teatr Pantomimy, Kielecki Teatr Tańca i wiele innych

Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce. Przez trzy dni każdego miesiąca Studio jest przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdują się wydarzenia pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego.

Program styczniowego spotkania z tańcem w ramach Sceny Tańca Studio jest inspirowany postem i karnawałem, z jednej strony – zabawą, z drugiej – skupieniem i namysłem nad przemijaniem. Kielecki Teatr Tańca z okazji 20-lecia swojego istnienia pokaże w swoich trzech krótkich formach rodowód tańca jazzowego. W Jazz Dance – jego barwność i karnawałową żywiołowość oraz rozwój tej formy tańca, w Symulacji ciała – teatralizowaną lekcję jazzową. W Tak to my, choreografii Mateusza Pietrzaka. przebadana zostanie natomiast ludzka cielesność – ciało jako źródło wiedzy, doświadczenia, duszy, emocji, intencji ruchu...

Nowy rok to nie tylko czas przełomu, ale i czas powrotu, powtarzania kolejnych obietnic, błędów, zachowań. Kumulujemy doświadczenia, dodajemy do nich nowe, a mimo to powracamy do starych nawyków. RE//akumulacja Ramony Nagabczyńskiej inspirowana słynną Akumulacją amerykańskiej choreografki pokolenia twórców tańca postmodern Trishy Brown, jest właśnie takim dodawaniem – zaczynamy jak w nowym roku od jednego kroku, od jednego poruszenia nadgarstkiem… W 2016 roku będziemy prezentować tych samych artystów w różnych ich utworach, czasami zupełnie kontrastowych, czasami kontynuujących ich twórcze poszukiwania. Ramona Nagabczyńska pokaże także spektakl inspirowany twórczością Tadeusza Kantora, a szczególnie koncepcją ur-materii. W swoim solo pURe podejmuje temat naturalności ciała.

Nowy rok urozmaici program STS najnowszym spektaklem Bałtyckiego Teatru Tańca – Fedrą Izadory Weiss, która dzielić będzie scenę z inną pracą tej choreografki, zatytułowaną Śmierć i dziewczyna. Spektakle przyniosą gorące namiętności i namysł nad przemijaniem w typowej dla artystki dynamicznej formie ruchowej. Namysł nad tym ,co spotka każdego z nas podejmuje także Renata Piotrowska w swojej interpretacji średniowiecznego motywu „tańca śmierci” – niepozbawionym humoru filozoficzno-anatomicznym moralitecie Śmierć. Ćwiczenia i wariacje.

Dzieci wraz z artystami Wrocławskiego Teatru Pantomimy będą mogły wejść tym razem w magiczny świat przygód Calineczki. Widowisko Mikrokosmos jest tak różnorodne wizualnie i atrakcyjne, że i dorośli z duszą dziecka będą mogli znaleźć przyjemność w jego obejrzeniu. A tym, którzy chcieliby się poruszać w karnawałowych rytmach proponujemy warsztaty z tańca jazzowego, które poprowadzą Elżbieta Szlufik-Pańtak i Grzegorz Pańtak, dyrektorzy Kieleckiego Teatru Tańca.

Nowy rok przywita nas zatem wesołymi rytmami i barwnymi kostiumami rodem z gorącej Brazylii. Gdy krew gorąca, budzą się namiętności, które mogą prowadzić nawet do zbrodni lub śmierci. Warto zatem zastanowić się także nad sensem życia i pogodzić się z myślą o przemijaniu, ale póki co karnawał trwa!”

Scena Tańca Studio | Walka postu z karnawałem | Inauguracja II edycji | 8 – 10 stycznia 2016

Jadwiga Majewska

Organizatorzy:
Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza,
www.teatrstudio.pl

Instytut Muzyki i Tańca
www.imit.org.pl

Repertuar>>>