Dlaczego ludzie podejmują irracjonalne decyzje? Odpowiedzi na to pytanie współcześni naukowcy i politycy poszukują, sięgając po najnowsze zdobycze ekonomii behawioralnej. Coraz częściej poddaje się dyskusji kwestię tego, dlaczego PKB jest wskaźnikiem dominującym w polityce makroekonomicznej. Mówi się, że nie odzwierciedla on szczęścia ani stopnia degradacji środowiska. Czy warto kwestionować model ekonomiczny oparty na ciągłej konsumpcji? Kino Iluzjon zaprasza na spotkania filmowe pod hasłem „Nowa Ekonomia: Ludzie zamiast liczb”. Ich celem jest próba zrozumienia współczesnego świata i wyzwań XXI wieku. Prezentowane podczas cyklu dokumenty pochodzą z największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce – Docs Against Gravity Film Festival.
Cykl spotkań otworzy projekcja filmu „Martin Armstrong. Przepowiadacz”. Jego bohater jest założycielem firmy Princeton Economics International i twórcą modelu zaufania ekonomicznego, który z dokładnością do dnia przewiduje zdarzenia krytyczne, związane ze zmianą cykli ekonomiczno-politycznych. Armstrong twierdzi, że przewidział czarny poniedziałek na nowojorskiej giełdzie w 1987 r. oraz zapaść gospodarczą w Rosji w 1998 r. Po projekcji dr hab. Łukasz Hardt (Wydział Nauk Ekonomicznych UW) i dr Grzegorz Koloch (SGH) spróbują odpowiedzieć na pytania m.in. o to, czy w kapitalistycznej gospodarce można uniknąć kryzysów oraz czy w ekonomii i modelowaniu ekonomicznym jest potrzebna znajomość historii.
W kolejnych dniach zostaną zaprezentowane takie filmy, jak nagrodzone na festiwalach w Sundance i Berlinie „Jesteśmy waszymi przyjaciółmi” nominowanego do Oscara za „Koszmar Darwina” Huberta Saupera. Tym razem reżyser opowiada o powstaniu najmłodszego państwa świata – Sudanu Południowego. W programie również „Pułapki rozwoju” (2011) w reżyserii Mathieu Roya i Harolda Crooksa, „Alfabet” (2013) Erwina Wagenhofera i „Czterej jeźdźcy Apokalipsy” (2012) Rossa Ashcrofta. Dziennik Gazeta Prawna jest patronem prasowym przeglądu.
Martin Armstrong. Przepowiadacz | Warszawa, kino Iluzjon | 17.11, godz. 19.00