Rok temu, 6 października w Paryżu zmarł Igor Mitoraj, polski artysta, zaliczany do grona najwybitniejszych współczesnych rzeźbiarzy. Miał 70 lat.

Jego dzieła znajdują się w kilkudziesięciu muzeach i reprezentacyjnych miejscach wielu miast. Można je podziwiać między innymi w dzielnicy Paryża Défense, w muzeum olimpijskim w Lozannie oraz w Los Angeles. W 1995 roku monumentalna rzeźba artysty - Thsuki-No-Hikari została zakupiona przez British Museum i na stałe umieszczona przed jego wejściem. Prace, w tym także rysunki Igora Mitoraja, pokazano na 120 wystawach indywidualnych na świecie.

Styl Mitoraja polegający na interpretacji antyku z akcentami nowoczesności, jest obecnie rozpoznawany przez miłośników sztuki. Najczęściej pojawiający się temat prac to ludzkie ciało, a często tylko jego zniekształcone fragmenty, jak głowa, twarz, tors czy stopa. Elementem charakterystycznym rzeźb są usta, które stanowią nieformalny „podpis” twórcy na dziele.

Od 1968 roku artysta mieszkał za granicą. W 1979 osiadł na stałe w miasteczku Pietrasanta w Toskanii, by otworzyć tam swoją pracownię. W twórczości wzorował się na dziełach Michała Anioła i Antonia Canovy.

W 2005 roku został uhonorowany Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Za wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i artystycznej, w maju 2014 roku otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

O śmierci Igora Mitoraja, 6 października 2014 roku, poinformowały zagraniczne media, włoska "La Repubblica" określiła go mianem "jednego z największych współczesnych artystów".

Igor Mitoraj urodził się 26 marca 1944 roku w niemieckiej miejscowości Oederan w Rudawach. Ukończył Krakowską Szkołę Sztuki, a następnie został studentem Tadeusza Kantora w Akademii Sztuk Pięknych, gdzie zajmował się malarstwem. Debiutancką wystawę zaprezentował w 1967 roku w krakowskiej galerii Krzysztofory. Rok później, za radą mistrza Kantora, wyjechał z Polski i tworzył za granicą.

Przebywał głównie we Francji i we Włoszech. W Paryżu krótko studiował w Ecole Nationale des Beaux-Arts. Artysta wiele podróżował po świecie, między innymi po Ameryce Środkowej.

W stolicy Francji Mitoraj zaczynał jako malarz i grafik, w 1976 roku miał wystawę w galerii La Hune w Dzielnicy Łacińskiej, związanej z księgarnią o tej samej nazwie. Rok później zajął się rzeźbą. Wkrótce potem otrzymał propozycję zrobienia wystawy dla galerii ArtCurial w Paryżu, prowadzonej przez bratanka ówczesnego prezydenta Francji, Mitteranda. By przygotować prace, Mitoraj wyjechał na rok do centrum artystycznych odlewni w brązie oraz kamieniarzy pracujących w marmurze w Pietrasanta, we Włoszech. Tam powstały pierwsze brązy Mitoraja oraz pierwsze monumentalne dzieła z białego marmuru z Carrary.

Zafascynowany pięknem greckiej i rzymskiej rzeźby antycznej artysta później także tworzył figury bogów, herosów, centaurów i tytanów odlane w brązie lub kute w marmurze.