Na nowo wybudowanym cmentarzu na Westerplatte zostanie pochowanych 10 żołnierzy z załogi Wojskowej Składnicy Tranzytowej, którzy 1 września 1939 r. bronili półwyspu. Jak dowiedziała się PAP trumny z ich ciałami zostaną wystawione 3 listopada w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Pochówek odbędzie się dzień później na Westerplatte.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej prof. Grzegorz Berendt w rozmowie z PAP powiedział, że zakończyły się prace przy budowie cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. "Trwają ostatnie odbiory, w tym tygodniu odbędzie się próba generalna oświetlania" - stwierdził.

Zaznaczył, że zostało zrealizowane wszystko, co przewidywał zwycięski projekt architektoniczny na projekt cmentarza, który wygrał w konkursie zorganizowanym przez muzeum w 2020 r.

Cmentarz zachował dotychczasowy charakter założenia parkowego. W powstałych stelach przeznaczono miejsca na pochówek obrońców. Odtworzona została część historycznego ciągu komunikacyjnego z 1939 r., w tym ścieżki i chodniki.

Dyrektor muzeum podkreślił, że w trakcie prac archeologicznych prowadzonych od 2019 r. na terenie półwyspu Westerplatte udało się odnaleźć szczątki 9 żołnierzy. "Siedmiu z nich znamy. Natomiast, co do dwóch żołnierzy, nie udało się ich zidentyfikować w sposób bezsporny" - zaznaczył.

Dodał, że po konsultacjach z prokuratorem IPN Tomaszem Jankowskim, który nadzoruje śledztwo związane z badaniem szczątków odnalezionych na terenie Westerplatte, przedstawiciele muzeum doszli do wniosku, że trzeba przeprowadzić pogrzeb wszystkich odnalezionych.

"Pochówek 9 żołnierzy z załogi Wojskowego Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, tych, którzy 1 września byli wśród obrońców składnicy oraz ich dowódcy majora Henryka Sucharskiego, odbędzie się 4 listopada" - ogłosił Berendt.

Na cmentarzu Wojska Polskiego na Westerplatte spoczną: mjr Henryk Sucharski, kpr. Jan Gębura, leg. Józef Kita, st. strz. Władysław Okrasa (Okraszewski), kpr. Bronisław Perucki, plut. Adolf Petzelt, st. leg. Ignacy Zatorski, st. leg. Zygmunt Zięba oraz dwóch niezidentyfikowanych żołnierzy.

"Na cmentarzu pod dziesięcioma stelami spoczną ci znani obrońcy, dwaj niezidentyfikowani oraz ich dowódca" - tłumaczył Berendt.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się dzień przed pochówkiem, czyli 3 listopada w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku. "Od godz. 15 wystawionych będzie 10 trumien w asyście wojska" - powiedział dyrektor. Dodał, że ma to umożliwić oddanie im hołdu przez mieszkańców i przyjezdnych.

Wieczorem w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku zaplanowano koncert "Requiem - pamięci poległych Obrońców Westerplatte".

Następnego dnia w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku obędzie się msza, której będzie przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego. Po mszy trumny westerplatczyków zostaną wyniesione z kościoła i umieszczone na pięciu samochodach wojskowych, które w kondukcie pogrzebowym przejadą z centrum miasta, ulicami Gdańska na Westerplatte.

W uroczystościach pogrzebowych przewidziano udział prezydenta RP Andrzeja Dudy.(PAP)

autor: Piotr Mirowicz