Andrzej Biernacki został powołany na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi - poinformowało MKiDN. Zastąpi Jarosława Suchana - wieloletniego dyrektora placówki.

Powołanie wręczył Biernackiemu wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Muzeum Sztuki w Łodzi jest instytucją współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Łódzkiego. Przez szesnaście lat placówką kierował Jarosław Suchan, który w ostatnich miesiącach pełnił obowiązki dyrektora muzeum. Kontrakt z nim wygasł 30 listopada ubiegłego roku i nie został przedłużony.

Andrzej Biernacki (ur. 27 czerwca 1958 w Łowiczu) jest malarzem, pedagogiem, krytykiem sztuki, publicystą oraz wydawcą, a od 1991 roku właścicielem Galerii Browarna w Łowiczu. Ukończył Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, otrzymując wyróżnienie za pracę dyplomową w 1985 roku. Uczył się pod okiem prof. Jacka Sienickiego, by po ukończeniu studiów zostać jego asystentem. W latach 1989-91 prowadził Pracownię Rysunku na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP. Jest jurorem wielu konkursów artystycznych, m.in. im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Wykładał na ASP w Łodzi, jest członkiem Rady Programowej i publicystą Galerii Sztuki Współczesnej w Nowym Sączu. Założyciel i prezes Mazowieckiej Fundacji Społeczno-Kulturalnej. Prowadzona przez niego instytucja pomaga m.in. dzieciom uzdolnionym artystycznie z rodzin dotkniętych patologiami oraz niepełnosprawnym osobom dorosłym w ramach Warsztatów Terapii Zajęciowej. Były redaktor naczelny notatnika kulturalnego "CDN" i samorządowego pisma "Łowicz". Prowadzi blog o sztuce www.galeriabrowarna.blogspot.com.

Publikował w prasie popularnej i branżowej. Jest autorem książek poświęconych m.in. Józefowi Chełmońskiemu i Arturowi Nacht-Samborskiemu. Nakładem należącego do Andrzeja Biernackiego Wydawnictwa Browarna ukazało się wiele albumów poświęconych wybitnym twórcom sztuki.(PAP)