Przygotowania do tego filmu trwały kilka lat. Media kreowały wizerunek Diany, który zmieniał się w zależności od okoliczności. Każdy, kto interesował się życiorysem księżnej, zdawał się mieć wyrobione zdanie na jej temat. Stała się własnością publiczną, my chcieliśmy wyjść poza schemat – przekonują twórcy.

Film „Diana” skupia się na dwóch ostatnich latach życia Lady D., ale próbuje wyjść poza rekonstrukcję zdarzeń, które doprowadziły do jej śmierci. Reżyser Oliver Hirschbiegel (m.in. nominowany do Oscara „Upadek”) i scenarzysta Stephen Jeffreys inspirowali się publikacją „Diana: Her Last Love” Kate Snell (dziś także współproducentki) z 2000 roku, portretującą sekretny związek Diany z chirurgiem pakistańskiego pochodzenia Hasnatem Khanem. Fabuła ujawnia mało znany wyimek z życia księżnej, jej plany i nadzieje na względnie normalne życie poza dworską etykietą. Zgodnie z tezą książki rzuca nowe światło na romans z Dodi Al- -Fayedem i eskalację opresyjności prasy, do której rzekomo miały doprowadzić również niefrasobliwość Diany oraz jej próba wzbudzenia zazdrości w byłym kochanku.

Nie warto spekulować, na ile udało się pokazać prawdziwe oblicze Lady D. Z filmu wynika, że miała ona wiele twarzy, o czym zechciały poinformować nas już kiedyś media. W historii, w której finał jest znany, istotny jest emocjonalny i psychologiczny przebieg. Nie koniec jest dopełnieniem, ale droga, którą musi przebyć bohaterka. Prócz kroniki nieznanych dotąd faktów „Diana” to powierzchowny portret kobiety targanej namiętnościami i poczuciem niespełnienia. Naomi Watts momentami świetnie naśladuje księżną, ale daleko jej do oscarowej kreacji. Dla twórców ważniejsza była melodramatyczność życiorysu Diany niż pogłębiona analiza jej postaci. Ale ci, którzy są nastawieni na poruszającą, sentymentalną historię królowej (nie)ludzkich serc, pewnie się nie zawiodą.

Diana | Wielka Brytania, Francja, Belgia, Szwecja 2013 | reżyseria: Oliver Hirschbiegel | dystrybucja: Monolith | czas: 113 min | Recenzja: Anna Serdiukow | Ocena: 2 / 6