Legenda sceny rockowej, formacja The Rolling Stones oraz wokalistka i raperka M.I.A. otrzymali po cztery nominacje do nagród czytelników prestiżowego brytyjskiego magazynu muzycznego "New Musical Express". Lista zwycięzców ogłoszona zostanie 27 lutego.

Obchody 50-lecia istnienia grupy Rolling Stones odbiły się głośnym echem wśród słuchaczy i prasy muzycznej. Kompilacja największych przebojów, wzbogacona o dwa premierowe utwory, nowy teledysk, księga dokumentująca działalność formacji, film dokumentalny oraz przede wszystkim krótka, ale intensywna trasa koncertowa ustawiły Micka Jaggera i muzyków zespołu w centrum uwagi. Nie dziwi zatem obecność The Rolling Stones na liście nominowanych do nagród czytelników pisma "New Musical Express".

Grupa ma szansę opuścić ceremonię rozdania statuetek z czterema wyróżnieniami. Zespół nominowano w kategoriach: "Wydarzenie roku", "Najlepszy wykonawca koncertowy", "Książka roku" ("50") i "Najlepszy film muzyczny" ("Crossfire Hurricane"). Mick Jagger nie kryje zadowolenia z uznania ze strony brytyjskiego pisma. "O rety! To miłe!" - mówi z uśmiechem na twarzy. Rockman dodaje, że wyróżnienia przyznawane przez fanów mają dla niego wyjątkowe znaczenie, co jeszcze bardziej podkreśla jego radość z otrzymanych nominacji.

Redakcja "New Musical Express", układając listę nominowanych brała pod uwagę przede wszystkim, jakość materiału opublikowanego przez artystów, nie bacząc na ilość oraz nagięła nieco ramy czasowe. Raperka i wokalistka M.I.A. zdobyła cztery nominacje, mając na koncie zaledwie jeden solowy singiel w 2012 r. Gwiazda ze swoim nagraniem "Bad Girls" powalczy o trofeum w kategoriach: "Najlepszy utwór", "Najlepszy teledysk" i "Najlepszy hymn klubowy". Ponadto M.I.A. ma szansę na statuetkę w kategorii: "Najlepszy Twitter".

David Bowie, który w styczniu niespodziewanie powrócił z nową piosenką również zakwalifikował się na listę nominowanych. Artysta znalazł się w gronie nominowanych do tytułu "Bohatera roku", zaś jego comeback może otrzymać wyróżnienie w kategorii: "Wydarzenie roku". Na nagrodę szansę ma też teledysk do najnowszego singla Bowiego "Where Are We Now?".

Listę nominowanych za najlepsze dokonania muzyczne minionego roku uzupełniają także tacy wykonawcy, jak m.in.: Arctic Monkeys ("Najlepszy zespół brytyjski"), Frank Ocean ("Najlepszy album") i Led Zeppelin ("Najlepszy film muzyczny").

Po drugiej stronie barykady, w kategorii "Łotr roku" znaleźli się m.in.: Psy, Harry Styles z boysbandu One Direction i... premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Na tytuł "Najgorszego zespołu" może liczyć One Direction, Alt-J, Muse lub Mumford & Sons.

Ceremonia wręczenia statuetek NME Awards odbędzie się 27 lutego w londyńskim teatrze i arenie koncertowej Troxy.