Na Google Arts & Culture przygotowano z okazji wypadających w tym roku 250. urodzin Ludwiga van Beethovena ekspozycję internetową pt. "Beethoven Everywhere". Kolekcja obejmuje m.in. serię nagrań koncertowych online pod wspólnym tytułem "Global Ode to Joy".

"Jednym z cenniejszych przedmiotów w Domu Ludwiga van Beethovena w Bonn jest słynny portret pędzla Josepha Karla Stielera. Rozwichrzona grzywa srebrnoszarych włosów, niedbale związany szkarłatny szal, w dłoni arcydzieło muzyki – taki wizerunek kompozytora utrwalono na dwustuletnim malowidle. Dziś stanowi ono jeden z eksponatów bogatej kolekcji składającej się na wystawę +Beethoven Everywhere+ uświetniającą 250-lecie urodzin mistrza na Google Arts & Culture" - napisał dyrektor artystyczny Komitetu Jubileuszowego Beethovena i dyrektor Domu Beethovena w Bonn Malte Boecker.

"Jako dyrektor Domu Beethovena odczuwam szczególną radość z powstania projektu łączącego tak wiele instytucji kulturalnych o międzynarodowej renomie, z których każda wnosi swoją część opowieści o mistrzu: od Carnegie Hall po Deutsche Grammophon i Karajan-Akademie, od Chineke! Orchestra po Bibliotekę Państwową w Berlinie i Secesję Wiedeńską" - wyjaśnił.

Przypomniał, że pod koniec 2019 r. Dom Beethovena i Google nawiązały współpracę. "Najbardziej eksponowanym elementem naszej klasycznej kolekcji planowaliśmy uczynić wirtualne zwiedzanie świeżo wyremontowanego muzeum w formacie 360 stopni. Jednak 2020 r. obrał inną trasę, a my musieliśmy się dostosować - przeprowadzenie licznych jubileuszowych imprez i wydarzeń na żywo, które planowaliśmy zorganizować na całym świecie, nagle stało się niemożliwe" - napisał Boecker.

"Tym bardziej więc cieszę się, że przed 250. urodzinami Beethovena, upubliczniliśmy cyfrowe materiały, które przybliżą postać i spuściznę kompozytora jego fanom na całym świecie" - dodał.

Zwrócił uwagę, że "wielu ludzi ucieszy seria nagrań koncertowych online pod wspólnym tytułem +Global Ode to Joy+" - wyjaśnił. Boecker przyznał, że "większość ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy, ale Beethoven odcisnął ogromne piętno na współczesnej kulturze – spotykamy go niemal codziennie, od filmów po muzykę". "Nigdy nie sądziłem, że muzyczna randka Beethovena z Beyoncé okaże się tak udana!" - przekonywał.

"Deutsche Grammophon przygotowała zdigitalizowane wersje kilku najstarszych nagrań utworów Beethovena. Christian Loeffler, twórca muzyki elektronicznej, uczynił z nich podstawę swojej rekompozycji, tworząc istne muzyczne brylanty – fascynujące i piękne" - ocenił.

Przypomniał, że "postać czarnoskórego wirtuoza skrzypiec George'a Bridgetowera nie jest powszechnie znana, a przecież to dla niego Beethoven w 1802 r. skomponował dzieło, które później zyskało sławę jako +Sonata Kreutzerowska+". "Tę zapomnianą historię opowiada członkini orkiestry Chineke! i posiadaczka Orderu Imperium Brytyjskiego Chi-chi Nwanoku, a genialny skrzypek Randall Goosby składa mistrzowi hołd niewiarygodnym wprost wykonaniem utworu" - napisał Boecker.

Zaznaczył, że "Beethoven i jego muzyka byli natchnieniem dla licznych twórców obrazów, portretów, akwafort, pomników i popiersi. Na pierwsze miejsce bezwzględnie wysuwa się jednak monumentalny fresk Gustava Klimta, będący nawiązaniem do Dziewiątej Symfonii, eksponowany w Budynku Secesji w Wiedniu". "Dzieło zostało sfotografowane przez Google Arts & Culture za pomocą robotycznego aparatu o super wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu każdy może dziś przyjrzeć się z bliska najdrobniejszym detalom jego złotych pigmentów" - wyjaśnił.

"Wspomniany wcześniej słynny portret Beethovena to tylko jeden z elementów kolekcji, którą nasze muzeum pokazuje online. Znajdziemy w niej także należące do niego przedmioty, takiej jak: aparat słuchowy, jego biurko i skrzypce, ale też autografy, listy i zeszyty konwersacyjne; wszystko to pozwala nam wejrzeć w życie mistrza" - czytamy o wystawie.

Jak wyjaśnił Boecker, kolekcja obejmuje m.in. serię nagrań koncertowych online pod wspólnym tytułem +Global Ode to Joy+ (Światowa Oda do radości), zdigitalizowane wersje kilku najstarszych nagrań utworów Beethovena przygotowane przez Christiana Loefflera, twórcę muzyki elektronicznej, a także szereg tekstów i cyfrowych materiałów, które przybliżą postać i spuściznę kompozytora (na przykład jego niebagatelny wpływ na współczesną muzykę i popkulturę)".

Wystawa dostępna jest pod adresem: https://artsandculture.google.com/project/beethoven.