Koncert "Urodziny pana Ludwiga" z okazji 250. urodzin Beethovena zaplanowała na środę Opera Krakowska. W repertuarze wieczoru, w którym będzie można uczestniczyć online, są instrumentalne i wokalno-instrumentalne utwory kameralne słynnego kompozytora.

"Termin koncertu, 16 grudnia, został wybrany nieprzypadkowo. Jest to jedna ze wskazywanych przez muzykologów możliwych dat narodzin kompozytora" – wyjaśniła w informacji przesłanej w poniedziałek PAP Magdalena Rabiega z Opery Krakowskiej.

W repertuarze koncertu "Urodziny pana Ludwiga" znajdą się instrumentalne i wokalno-instrumentalne utwory kameralne Beethovena. Artyści wykonają dwa "Romanse" op. 40 i op. 50 na skrzypce solo i fortepian oraz wybrane "Menuety" WoO 9 na dwoje skrzypiec i wiolonczelę.

Zgodnie z zapowiedziami znaczną część wieczoru zajmują pieśni na głosy solowe z towarzyszeniem fortepianu i instrumentów smyczkowych – melomani usłyszą m.in. cykl "An die ferne Geliebte" op. 98 ("Do dalekiej ukochanej") do słów Alojzego Jeittelesa, i rzadziej wykonywane pieśni ludowych ze zbiorów "Pieśni szkockich" op. 108, "Pieśni irlandzkich" WoO 153 i "Pieśni różnych narodów" WoO 158a.

"Wielbicielom muzyki radość i satysfakcję przynosi niewątpliwie poznawanie nieznanych utworów znanych kompozytorów. Takim inspirującym odkryciem mogą być pieśni ludowe Beethovena, powstałe w latach 1809-1820. Większość z nich stanowią pieśni szkockie, walijskie i irlandzkie, skomponowane do tekstów w języku angielskim. Jest to szczególnie intrygujące, biorąc pod uwagę, że Beethoven nigdy za swojego życia nie odwiedził Wysp Brytyjskich" – opisywała Rabiega.

W środowym koncercie wystąpią soliści: Paula Maciołek, Adam Sobierajski, Michał Kutnik, Jarosław Bielecki oraz instrumentaliści: Paweł Wójtowicz, Dominika Olszewska, Radosław Bukała, Krzysztof Wójtowicz, Emanuele Leomporri, Joachim Kołpanowicz. Kierownikiem muzycznym wydarzenia jest Paweł Wójtowicz.

Transmisja koncertu będzie dostępna m.in. na stronie internetowej Opery i w mediach społecznościowych.

Ludwig van Beethoven urodził się między 15 a 17 grudnia 1770 r. w Bonn, zmarł 26 marca 1827 r. w Wiedniu. Pianista i kompozytor. Jest uznawany za jednego z największych muzyków w historii, prekursora romantyzmu w muzyce. Należy do tzw. klasyków wiedeńskich. Pierwszy koncert dał w wieku siedmiu lat. W wieku 48 lat całkowicie ogłuchł i oddał się kompozycji.

Wśród najsłynniejszych utworów autorstwa Beethovena są m.in. "Sonata księżycowa", symfonie "Oda do radości", "Eroica" i "Przeznaczenia"; oratorium "Chrystus na Górze Oliwnej".