Agata Kus i Łukasz Patelczyk zajęli wspólnie pierwsze miejsce w rankingu Kompas Młodej Sztuki 2020 (KMS 2020), ustalanym na podstawie zgłoszeń 73 galerii sztuki współczesnej - prywatnych i publicznych. Nagrodą za zwycięstwo jest tygodniowy pobyt w Nowym Jorku.

Klasyfikacja dotyczy młodych artystów, którzy mieli ostatnio znaczące osiągnięcia twórcze, są cenieni na rynku sztuki i nie przekroczyli jeszcze 35. roku życia.

„Jubileuszowy 10. Kompas Młodej Sztuki 2020 zbiegł się ze szczególnie trudną sytuacją nie tylko dla rynku sztuki. Wiele wystaw zostało odwołanych, przesuniętych na dalsze terminy. Młodzi artyści w 2020 roku przede wszystkim skupili się na tworzeniu w ciszy swoich pracowni” – wyjaśniła Kama Zboralska, autorka rankingu. Jak poinformowała PAP, pierwsze miejsce ex aequo zdobyli Agata Kus (rocznik 1987) i Łukasz Patelczyk (1986). Oboje byli w pierwszej dziesiątce ubiegłorocznego notowania.

Agata Kus w swoich wielowątkowych pracach zajmuje się egzystencją kobiet i ograniczeniami przez nie doświadczanymi. Ostatnia wystawa artystki odbyła się w warszawskiej Galerii Wizytującej „Niebieskie słońce” i – zdaniem Zboralskiej - potwierdziła oryginalne spojrzenie młodej artystki na otaczający nas świat.

Łukasz Patelczyk po mistrzowsku łączy sztukę figuratywną z abstrakcją. Jego pejzaże o wysublimowanych kolorach i oryginalnych kompozycjach są nowatorskim podejściem do znanego od wieków motywu jakim jest natura. Na początku roku obrazy Łukasza Patelczyka były prezentowane przez galerię Green Point Projects na Targach Sztuki Volta Show 2020 w Nowym Jorku. Natomiast planowana na wiosnę br. indywidualna wystawa w Slag Gallery na Manhattanie została przesunięta na 2021 rok.

Kolejną pozycję zajęła Karolina Jabłońska (rocznik 1991), która „maluje neonową, plastikową, dyskotekową, typową, współczesną dziewczynę”. Jej spostrzeżenia są pełne refleksji i humoru. Swoje prace pokazywała już w Wiedniu, Berlinie oraz na Targach NADA w Miami. Jest współwłaścicielką krakowskiej galerii Potencja.

Następne miejsce w rankingu przypadło Kamilowi Kukli (1989). „Jego surrealistyczny świat zbudowany z dziwnych, trudnych czasem do zidentyfikowania organizmów jest pełen brutalności i erotyki” - wyjaśniła Zboralska. Prestiżowy portal Artnet podczas ubiegłorocznego festiwalu Warsaw Gallery Weekend spośród kilkudziesięciu artystów, za najciekawszego uznał właśnie Kuklę.

Kolejne miejsce zajęła Martyna Czech (1990), która w swojej twórczości przedstawia m.in. „nieludzki stosunek do zwierząt”.

Na dalszych miejscach w rankingu znaleźli się: Irmina Staś (zwyciężczyni KMS 2019); Katarzyna Karpowicz; Olga Pawłowska; Daniel Rycharski; Dawid Czycz. Łukasz Stokłosa, Tomasz Górnicki oraz Zuza Golińska, Diana Lelonek i Jan Możdżyński. W sumie w „pierwszej dziesiątce KMS 2020” zmieściło się 15 artystów.

Ranking Kompasu Młodej Sztuki po raz pierwszy przeprowadzono w 2008 r. Młodych artystów typują galerie sztuki współczesnej, prywatne i publiczne. W tym roku były to 73 placówki m.in. Bunkier Sztuki, MOCAK, BWA Zielona Góra, Punkt Odbioru Sztuki, CSW Łaźnia, Galeria Starmach, Zderzak, Galeria Le Guern, Galeria m2, Galeria Stefan Szydłowski i Piękna Gallery.

Nagrodą dla zdobywców pierwszego miejsca w rankingu jest tygodniowy pobyt w Nowym Jorku - w tym roku polecą tam Agata Kus i Łukasz Patelczyk. Nagrodę po raz kolejny ufundował Sławomir Górecki, kolekcjoner, właściciel warszawskiej Piękna Gallery i nowojorskiej Green Point Projects.

Od 10 grudnia do 7 stycznia 2021 r. dokonania zwycięzców tegorocznego Kompasu Młodej Sztuki będą wyświetlane w witrynie warszawskiego Muzeum Biegasa.

Kama Zboralska, autorka rankingu jest ekspertem rynku sztuki; prowadzi wykłady m.in. na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie. Jest autorką książek m. in. „Sztuka inwestowania w Sztukę. Przewodnik po galeriach”; „101 polskich artystów współczesnych. Wybitnych, uznanych, debiutujących”; i dyrektorem programowym Warszawskich Targów Sztuki.