W piątkowy wieczór (27 listopada br.) odbędzie się koncert symfoniczny Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej, który będzie można bezpłatnie wysłuchać online. Filharmonicy zaprezentują dzieła kompozytorów niemieckich - Mendelssohna i Brahmsa – poinformowała rzeczniczka Filharmonii Gorzowskiej Urszula Śliwińska.

„Mendelssohn i Brahms. Spadkobiercy klasycyzmu” - to drugi koncert symfoniczny, który Filharmonia Gorzowska proponuje po wejściu w życie nowych obostrzeń, które wykluczają udział publiczności w wydarzeniach kulturalnych.

"Do wysłuchania dzieł Mendelssohna i Brahmsa zapraszamy w piątkowy wieczór o godz. 19. Koncert zostanie wyemitowany na kanale YouTube Filharmonii Gorzowskiej, odnośnik znajdować się będzie również na profilu Filharmonii na jej profilu w mediach społecznościowych" – powiedziała Śliwińska.

Rzeczniczka przypomniała, że Felix Mendelssohn został okrzyknięty „cudownym dzieckiem”, choć żył krótko, znalazł się w gronie najwybitniejszych i najbardziej znaczących kompozytorów XIX-wiecznej Europy. Do najważniejszych dzieł w jego dorobku należą symfonie, wśród których osobną grupę zajmuje zbiór 12 krótkich symfonii na orkiestrę smyczkową nawiązujących stylistycznie do muzyki baroku i klasycyzmu.

„W programie piątkowego koncertu znalazła się pochodzącą z tego zbioru VIII Symfonia smyczkowa D-dur, którą Mendelssohn napisał w wielu 13 lat" – dodała rzeczniczka.

Johannes Brahms, uznawany za następcę Bacha i Beethovena. Serenad A-dur op. 16, którą zagrają gorzowscy filharmonicy, ukazuje romantyczne oblicze tego wielkiego kompozytora.

„Ciekawym rozwiązaniem w instrumentacji utworu jest pominięcie w obsadzie skrzypiec i powierzenie prowadzenia zespołu altówkom, przez co kompozycja zyskuje ciekawy koloryt i wyrazisty nastrój” – dodała Śliwińska.

Pierwszym wydarzeniem zrealizowanym przez filharmoników z Gorzowa w formule online był symfoniczny koncert niepodległościowy, który odbył się 11 listopada br.