Kilkadziesiąt filmów krótkometrażowych, spotkania z twórcami oraz pokazy specjalne znalazły się w programie Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych. 66. OKFA odbędzie się online od 3 do 6 grudnia - poinformował w piątek na Twitterze Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF).

"Czterdzieści osiem filmów krótkometrażowych: niezależnych (6), amatorskich (26) i studenckich (16), spotkania z twórcami oraz pokazy specjalne znalazły się w programie 66. Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby w Koninie" - napisano na stronie PISF.

Jak wyjaśniono, jest to "najstarszy w Polsce festiwal dedykowany kinu spoza oficjalnego obiegu dystrybucyjnego".

"Część konkursowa wydarzenia adresowana jest do twórców amatorów, filmowców niezależnych oraz do studentów szkół filmowych. Jej celem jest promowanie offowego ruchu filmowego oraz prezentacja najnowszych dokonań w niekomercyjnym nurcie kina" - czytamy w informacji.

Reklama

Filmy zakwalifikowane do konkursu głównego dostępne będą 3 i 4 grudnia na stronie: www.okfa.ckis.konin.pl. Wyłoniono je z ponad 200 nadesłanych propozycji.

Nagrody główne w trzech sekcjach - film amatorski, niezależny oraz studencki - przyzna jury w składzie: Małgorzata Imielska, Jagoda Szelc, Krzysztof Majchrzak, Łukasz Maciejewski i Bartosz Kruhlik. Filmy oceniać będzie także jury młodych: Patrycja Wiśniewska, Karolina Cybulska i Natalia Rosicka (studentki filmoznawstwa UAM w Poznaniu).

"Na OKFA nie zabraknie również pokazów specjalnych, m.in. Wszystko dla mojej matki Małgorzaty Imielskiej oraz Interiora Marka Lechkiego. Gościem specjalnym będzie aktor filmowy i teatralny, Zbigniew Zamachowski, z którym porozmawia Łukasz Maciejewski. Rozmowę poprzedzi pokaz filmu Zieja w reżyserii Roberta Glińskiego" - zapowiedziano na stronie PISF.

Zaplanowano też spotkanie z reżyserem Bartoszem Kruhlikiem oraz prezentację jego szkolnych etiud ("Żar", "Adaptacja") oraz amatorskiej produkcji ("Jutro").

"Muzycznym wydarzeniem będzie koncert Mary Komasy pt. Disarm. Artystce towarzyszyć będzie kwartet smyczkowy, a na instrumentach elektronicznych zagra Antoni Komasa Łazarkiewicz. Koncert zamknie galę przyznania nagród 66. OKFA" - czytamy w informacji.

Dostęp do filmów, spotkań i koncertu będzie bezpłatny.

Organizatorami OKFA są Centrum Kultury i Sztuki w Koninie i Federacja Niezależnych Twórców Filmowych. Konkurs jest współfinansowany przez PISF. Patronat artystyczny nad festiwalem sprawuje Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi.

Więcej i informacji znaleźć można na stronie: www.okfa.ckis.konin.pl.