12 polskich produkcji, w tym cztery w sekcjach konkursowych i pozakonkursowych, znalazło się w programie Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie - poinformował na Twitterze Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF).

"Amsterdamska impreza jest największym i jednym z najważniejszych festiwali dokumentalnych na świecie. Co roku przyciąga ponad 280 tys. widzów, w tym 3 tys. gości z branży dokumentalnej" - napisano.

Jak wyjaśniono, w tym roku IDFA odbywa się w formule online. Festiwal potrwa do 6 grudnia br.

Na stronie PISF poinformowano również, że "na towarzyszących festiwalowi targach Docs for sale, zobaczyć będzie można aż 12 polskich produkcji". Są to: "Trochę raju" (reż. Andrzej Cichocki), "Halo babciu" (reż. Kamila Chojnacka), "Zwyczajny kraj" (reż. Tomasz Wolski), "Gorzka miłość" (reż. Jerzy Śladkowski), "Efekt motylka" (reż. Jarosław Szmidt), "Odmienne stany świadomości" (reż. Piotr Stasik), "Powiedz mi coś jeszcze" (reż. Martyna Peszko), "Dad You've Never Had" (reż. Dominika Łapka), "xABo. Ksiądz Boniecki" (reż. Aleksandra Potoczek), "Ostatni rycerze z prawej strony" (reż. Michał Edelman), "We Have One Heart' (reż. Katarzyna Warzecha) i "Papa" (reż. Maryia Yakimovich).

"Festiwalowi towarzyszy jedno z największych wydarzeń przygotowywanych z myślą o branży dokumentalnej – IDFA Industry. W jego ramach odbędzie się szereg wydarzeń poświęconych finansowaniu czy koprodukcjom (IDFA Forum), sprzedaży i dystrybucji (Docs for Sale Market), a także prezentacje i wydarzenia networkingowe mające na celu znalezienie międzynarodowych partnerów" - napisano.

Podkreślono, że w tym roku w IDFA Industry, które odbędzie się online, bierze udział polska delegacja POLISH DOCS PRO zorganizowana przez Krakowską Fundację Filmową.

"Jednym z kluczowych wydarzeń będzie Polish Docs Pro Showcase, czyli prezentacja czterech projektów w fazie produkcji przygotowana we współpracy z Doc Lab Poland i KFF Industry" - czytamy na stronie PISF.