Muzeum Narodowe przeniosło wystawę "Polska. Siła obrazu" do internetu. W ramach wirtualnego spaceru można podziwiać ekspozycję w technologii 2D i 3D w dowolnym miejscu i czasie. Obrazom towarzyszą opisy i komentarz lektora.

W czasie pandemii MNW pozostaje otwarte dla zwiedzających w Internecie, gdzie można korzystać z bogatej oferty online.

"Rola nowoczesnych technologii w upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego jest nieoceniona, dlatego warto w nie inwestować. Przekonujemy się o tym zwłaszcza w trudnym czasie pandemii, gdy zapadają decyzje o zamykaniu dla zwiedzających kolejnych muzeów. Innowacyjne rozwiązania cyfrowe stwarzają dziś zupełnie nowe możliwości kontaktu z naszą publicznością" - powiedział p.o. dyrektora MNW Łukasz Gaweł.

Podkreślono, że obecnie "wystawę Polska. Siła obrazu można obejrzeć w wybranym przez siebie czasie i miejscu". "To okazja dla wszystkich, którzy nie zdążyli zwiedzić ekspozycji w minionych tygodniach" - dodano.

Na ekspozycji w MNW prezentowane są dzieła najwybitniejszych polskich artystów XIX w., m.in.: Stanisława Wyspiańskiego, Aleksandra i Maksymiliana Gierymskich, Jana Matejki, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera, Olgi Boznańskiej, Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Artura Grottgera, Józefa Simmlera, Juliana Fałata.

Jak wyjaśniono, "każde z tych dzieł zeskanowano w technologii 3D i udostępniono na stronie internetowej MNW w formie wirtualnego spaceru, połączonego z oprowadzaniem kuratorskim".

Spacer ma wersję podstawową i rozszerzoną. Wersja podstawowa bazuje na zdjęciach wystawy połączonych w panoramy za pomocą specjalnego oprogramowania komputerowego. W wersji rozszerzonej zastosowano najnowszą technologię 3D i elementy grafiki, stosowane powszechnie np. w grach komputerowych.

Wirtualny spacer dostępny jest na stronie MNW pod adresem: https://tiny.pl/7kt45.