Nałóg, obsesja i talent będący przekleństwem. „Gambit królowej” to opowieść o dojrzewaniu i o tym, jaka jest prawdziwa cena geniuszu. Premierę serialu zaplanowano na 23 października. W jednej z ról wystąpi Marcin Dorociński.

Miniserial Netflixa to adaptacja powieści Waltera Tevisa o tym samym tytule. Opowiada historię Beth Harmon (Anya Taylor-Joy), która u schyłku lat 50. ubiegłego wieku trafia do sierocińca w stanie Kentucky, gdzie odkrywa w sobie niezwykły talent szachistki, jednocześnie uzależniając się od przepisywanych dzieciom leków na uspokojenie. Dziewczynka wyrasta na wyjątkowo uzdolnioną i czarującą, ale introwertyczną nastolatkę, która postanawia szturmem podbić konserwatywny i zdominowany przez mężczyzn świat zawodowych szachów. Zewnętrzny urok jest jednak tylko przykryciem dla dręczących ją w głębi demonów i obsesji. Zwiastun serialu trzyma w napięciu:

Reżyserem "Gambitu królowej" i autorem scenariusza jest dwukrotnie nominowany do Oscara Scott Frank. Za produkcję wykonawczą odpowiadają Scott Frank, William Horberg i Allan Scott, który jest również współtwórcą serialu.

W „Gambicie królowej” grają Anya Taylor-Joy, Marielle Heller, Thomas Brodie-Sangster, Moses Ingram, Harry Melling, Bill Camp. W obsadzie znalazł się również Marcin Dorociński, który wcieli się w rosyjskiego mistrza szachowego wyzwanego na pojedynek przez główną bohaterkę (Anya Taylor-Joy).